Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarnobrzeg: Śledztwo dotyczące powodzi z 2010 roku umorzone

0
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu (Podkarpackie) umorzyła śledztwo ws.
przerwania w 2010 r., wału przeciwpowodziowego na Wiśle w Koćmierzowie (Świętokrzyskie); w wyniku
tego zalana została część Sandomierza i Tarnobrzega. W powodzi zginęło wówczas siedem osób.

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu (Podkarpackie) umorzyła śledztwo ws. przerwania w 2010 r., wału przeciwpowodziowego na Wiśle w Koćmierzowie (Świętokrzyskie); w wyniku tego zalana została część Sandomierza i Tarnobrzega. W powodzi zginęło wówczas siedem osób.

Powodem umorzenia śledztwa jest brak znamion czynu zabronionego. Śledczy na podstawie zebranego materiału dowodowego ocenili, że nikt nie ponosi odpowiedzialności za tę powódź, bo przyczyniła się do niej przyroda - powiedziała PAP w środę zastępca prokuratora okręgowego w Tarnobrzegu Anna Romaniuk.

Zgromadzone w sprawie dowody wykazały, że remonty i zabezpieczenia stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych były przeprowadzane prawidłowo, a wszelkie zastosowane zabezpieczenia spełniły swoje zadania. Zastrzeżeń nie budziło także przeprowadzenie akcji przeciwpowodziowych i ratunkowych.

Romaniuk dodała, że według biegłych fala kulminacyjna na Wiśle wynosiła wówczas 840 cm, a miejscami 863 cm, czyli była o co najmniej 30 cm wyższa niż wały przeciwpowodziowe. Dlatego spiętrzona woda w korycie przelała się nad koroną wałów, jednocześnie je obmywając od góry i obniżając ich wysokość. Ponadto wał został przerwany nie od strony rzeki, ale od strony zalanych osiedli. Doszło do tego, gdy przelana nad wałami woda zaczęła podmywać wały i tworzyć w nich wyrwę od strony lądu.

Śledczy ustalili też, że do spiętrzenia wody w korycie rzeki przyczyniły się też krzewy i drzewa rosnące w korycie Wisły. Jednak nie można ich było wyciąć, bo rosły na terenach objętych projektem Natura 2000. Część z nich usunięto dopiero później.

Śledztwo dotyczyło nieumyślnego sprowadzenia w maju 2010 roku w Koćmierzowie (woj. świętokrzyskie) zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach czyli powodzi i przerwania wału na Wiśle. W wyniku tego doszło do zalania części Sandomierza i kilku osiedli w Tarnobrzegu, co z kolei doprowadziło do śmierci czterech osób w Sandomierzu i trzech w Tarnobrzegu.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w sierpniu 2010 roku po dwóch doniesieniach złożonych przez mieszkańców tarnobrzeskiego osiedla Wielowieś i mieszkańców prawobrzeżnej części Sandomierza. Podpisało się po nimi łącznie ponad 300 osób, a sprawy zostały połączone.

Według mieszkańców wskutek niewłaściwego remontu, konserwacji wału mogło dojść do przelania, a˙później rozmycia, co w˙konsekwencji spowodowało powódź.

Pokrzywdzone w tej sprawie osoby mogą złożyć zażalenie na decyzję prokuratury o˙umorzeniu postępowania. Zażalenie rozpatrzy Sąd Okręgowy w Kielcach. (PAP)

api/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)