Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarnogórskie podziemia coraz bliżej wpisu na listę UNESCO

0
Podziel się:

Ministerstwo Kultury pozytywnie oceniło kandydaturę tarnogórskich podziemi
do wpisu na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO - poinformował w czwartek Grzegorz Rudnicki ze
Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

*Ministerstwo Kultury pozytywnie oceniło kandydaturę tarnogórskich podziemi do wpisu na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO - poinformował w czwartek Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. *

Od kilku lat starali się o to członkowie tego stowarzyszenia, którzy opiekują się wyrobiskami. Wstępne zgłoszenie już zostało wysłane przez resort kultury do paryskiej siedziby UNESCO.

"Choć formalny wniosek trafi tam dopiero pod koniec roku, to już teraz można mówić o ogromnym sukcesie. O przychylność polskiego rządu w tej kwestii zabiega bowiem co roku wielu właścicieli czy opiekunów zabytków" - powiedział Rudnicki.

O tym, czy tarnogórskie podziemia, a wraz z nimi Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, zostaną wpisane na prestiżową listę UNESCO dowiemy się w 2014 roku. Według Rudnickiego, szanse są spore, gdyż część zapisów do wniosku na zlecenie stowarzyszenia opracowuje brytyjski ekspert UNESCO - Barry Gamble, który już dwukrotnie zwiedził tarnogórskie podziemia.

Na pozytywny wynik może mieć wpływ m.in. niepowtarzalny system grawitacyjnego odwadniania podziemnych wyrobisk oraz jedna z pierwszych na kontynencie europejskim maszyn parowych, wykorzystywana w kopalni już pod koniec XVIII w.

Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga od 7 lat znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Są częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie rud srebrnonośnych, który ciągnie się przez ponad 150 kilometrów. Turyści mogą zwiedzać położone kilkadziesiąt metrów pod ziemią trasy, ich część pokonuje się łodziami.(PAP)

lun/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)