Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarnów: 5 tysięcy flag na samochody z okazji Święta Niepodległości

0
Podziel się:

5 tysięcy biało-czerwonych flag, które kierowcy mogą założyć na anteny swoich
samochodów z okazji Święta Niepodległości, przygotowały do rozdania władze Tarnowa. Miasto szczyci
się tym, że jako pierwsze w Polsce odzyskało niepodległość w 1918 r., bo już 31 października.

5 tysięcy biało-czerwonych flag, które kierowcy mogą założyć na anteny swoich samochodów z okazji Święta Niepodległości, przygotowały do rozdania władze Tarnowa. Miasto szczyci się tym, że jako pierwsze w Polsce odzyskało niepodległość w 1918 r., bo już 31 października.

Flagi rozdawane będą z okazji Święta Niepodległości od wtorku 30 października w kilku miejscach: w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul. Nowej i Mickiewicza, w Centrum Informacji Turystycznej w Rynku i w Punkcie Informacji Turystycznej na dworcu PKP.

Jak oceniła w poniedziałek dyrektor Wydziału Marki Miasta, Maria Zawada-Bilik, zainteresowanie akcją "Flaga na samochód", organizowaną od 2010 roku, z roku na rok jest coraz większe. Flagi w Tarnowie rozdawane są z okazji Święta Niepodległości oraz przypadającego 2 maja Dnia Flagi Rzeczpospolitej.

Tarnów szczyci się tym, że był pierwszym niepodległym miastem II Rzeczpospolitej. Odzyskanie niepodległości nastąpiło tam 31 października 1918 roku o godzinie 7.30.

Jak pisze Kazimierz Bańburski na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie, już w nocy z 30 na 31 października żołnierze 20. pułku piechoty oraz członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) opanowali i obsadzili patrolami dworzec kolejowy, banki, pocztę, urzędy: telegraficzny, żandarmerii i policji, a na końcu starostwo.

Austriacki generał, dowódca tarnowskiego garnizonu, przekazał władzę nad wojskiem pułkownikowi Kajetanowi Amirowiczowi, dowódcy 20. pułku piechoty (z Nowego Sącza), najstarszemu stopniem wojskowym oficerowi-Polakowi.

Według relacji majora Wojciecha Piaseckiego z 1921 r., który przewrót wojskowy w Tarnowie współorganizował i prowadził, o godzinie 7.30 żandarmeria była "bez strzału" rozbrojona, a polskie dowództwo i władze cywilne - ustanowione i "sprawnie funkcjonujące".

W Krakowie akcję przewrotu wojskowego, czyli przejęcia całkowitej władzy nad wojskiem przez Polaków, zakończono w ten sam dzień, czyli 31 października 1918 r. o godzinie 14.00. Pierwszeństwo Tarnowowi przyznaje m.in. por. Antoni Stawarz, który zainicjował akcję przewrotu wojskowego w Krakowie. W swoim pamiętniku zatytułowanym "Gdy Kraków kruszył pęta" pisze: "Miejscowe ogniska POW i żołnierze Polacy armii austriackiej natychmiast przystąpili do odbierania władzy Austriakom. W niektórych miejscowościach, np. w Tarnowie, zlikwidowano c.k. władze wcześniej aniżeli uczyniłem to w śródmieściu Krakowa." (PAP)

rgr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)