Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarnów: Jubileuszowa 20. kwesta na Starym Cmentarzu

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt osób będzie kwestować podczas rozpoczętej rano we Wszystkich
Świętych jubileuszowej 20. kwesty na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce - Starym Cmentarzu w
Tarnowie.

Kilkadziesiąt osób będzie kwestować podczas rozpoczętej rano we Wszystkich Świętych jubileuszowej 20. kwesty na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce - Starym Cmentarzu w Tarnowie.

Jak poinformował PAP Antoni Sypek, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie, w zeszłym roku podczas kwesty zebrano około 20 tys. zł, w tym roku wolontariusze chcą przynajmniej powtórzyć ten wynik. Zbiórka pieniędzy będzie prowadzona także w Dzień Zaduszny.

Podczas kwesty ofiarodawcom rozdawane są foldery, w których umieszczone zostały fotografie wszystkich nagrobków odnowionych w 2012 roku.

W ciągu 19 lat zabrano w sumie ponad 400 tys. zł, dzięki którym odrestaurowano ponad 40 nagrobków, głównie z XVIII i XIX wieku.

"Stary Cmentarz to jeden z najstarszych cmentarzy w dawnej Galicji, posiada kilkaset wybitnych przykładów architektury nagrobnej - ocenił Sypek. - Potrzeby są przeogromne, na pewno nie na jedno pokolenie. Kilkaset nagrobków wciąż czeka na restaurację, a rocznie jesteśmy w stanie odnowić 2-3 obiekty. Na szczęście tarnowianie są hojni".

Z tegorocznej zbiórki komitet chciałby odrestaurować nagrobki powstańców styczniowych w związku z przypadającą w przyszłym roku 150. rocznicą wybuchu powstania.

Z funduszy zebranych przez Społeczny Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w tym roku odnowiono trzy nagrobki: powstańców styczniowych - Franciszka Habury i Walentego Pogończyka Muszyńskiego, a także nagrobki rodziny Jakubowskich.

Cmentarz Stary w Tarnowie został założony w końcu lat 80. XVIII wieku na przedmieściu Zabłocie. Ścisła data założenia cmentarza nie jest do dziś ustalona. Przyjmuje się, że pierwszy pochówek miał miejsce w 1788 r. Najstarszym zachowanym nagrobkiem jest grób Anny Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej żony księcia Karola Radziwiłła "Panie Kochanku" zmarłej w 1795 r.

Tarnowski cmentarz należy do najstarszych w Polsce, a także do najciekawszych i najbardziej wartościowych obiektów tego typu w Małopolsce. Jest starszy o kilka lat od cmentarza Rakowickiego w Krakowie (1803) i od cmentarza Powązkowskiego w Warszawie (1792), równy wiekiem Łyczakowskiemu we Lwowie (1786). Zajmuje obszar ok. 3,5 ha (w pierwszych latach istnienia ok. 1 ha). Początkowo do katolickiego cmentarza przylegał cmentarz ewangelicki. Oba cmentarze połączyły się w 1872 r.

Cmentarz jest nekropolią narodową. W południowej jego części znajduje się wspólna mogiła ofiar rabacji z 1846 r. W pobliżu pochowano zmarłych z ran powstańców styczniowych. W 1891 r. postawiono w tym miejscu Kopiec Powstańców 1863 r. na wzór kopca na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W l. 1914-1918 chowano w pobliżu legionistów i żołnierzy I wojny światowej, w czasie II wojny żołnierzy Września oraz żołnierzy AK. Dzisiaj jest to Kwatera Zasłużonych, zwana przez tarnowian Kwaterą Powstańczą (kwatera V).

Na cmentarzu znajdują się dwie kaplice. Jedna zwana kaplicą Radzikowskich z 1805 r., przez wiele lat do czasów współczesnych jest kaplicą przedpogrzebową. Druga kaplica to rodowa kaplica xx Sanguszków, ostatnich właścicieli Tarnowa, w której znajdują się nagrobki przedstawicieli rodziny dłuta artysty rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego.

Na cmentarzach diecezji tarnowskiej w czwartek i piątek kwestę będą prowadzić alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na funkcjonowanie tej największej w Polsce uczelni, gdzie kształcą się przyszli kapłani. (PAP)

rgr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)