Notowania

wiadomości
13.12.2013 20:04

Tarnów: Koło dworca PKP powstanie węzeł przesiadkowy Park&Ride

Węzeł przesiadkowy typu Park&Ride wraz z wielopoziomowym parkingiem powstanie po południowej stronie dworca PKP w Tarnowie (woj. małopolskie). W piątek władze miasta i województwa podpisały umowę wstępną na dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Węzeł przesiadkowy typu Park&Ride wraz z wielopoziomowym parkingiem powstanie po południowej stronie dworca PKP w Tarnowie (woj. małopolskie). W piątek władze miasta i województwa podpisały umowę wstępną na dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych.

Jak wyjaśnił zastępca prezydenta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański, główne założenia projektu budowy dużego węzła przesiadkowego to lepsze skomunikowanie centrum miasta oraz zintegrowanie systemu komunikacji publicznej na terenie Małopolski i Tarnowa.

Tarnowski węzeł będzie mieć 550 miejsc postojowych, w tym również dla osób niepełnosprawnych oraz dla rowerów i motocykli. W jego skład wejdzie parking wielopoziomowy, który składać się będzie z trzech kondygnacji i pomieści 340 samochodów. Dodatkowe 210 miejsc powstanie wokół nowego budynku.

Dobrą komunikację z resztą miasta zapewni remont ulic Monopolowej, Do Huty, Grunwaldzkiej oraz budowa zajezdni autobusowej, która będzie końcowym przystankiem autobusów komunikacji miejskiej obsługujących ten rejon Tarnowa.

Całkowity koszt inwestycji to ok. 24 mln zł. Unijna dotacja z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 16,5 mln zł.

"Inwestycja z pewnością ożywi tereny po południowej stronie torów kolejowych, uporządkuje je oraz ułatwi dojazd do dworca i w dużej mierze rozwiąże problemy z parkowaniem w jego okolicy i w centrum miasta" - ocenił Słomka-Narożański.

Parkingi zostaną objęte elektronicznym systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA), zintegrowanym z biletami na komunikację miejską i kolejową w regionie.

Inwestycja rozpocznie się na wiosnę 2014 roku i zakończy w połowie 2015 roku. Prowadzić ją będzie spółka komunalna Targowiska Miejskie.

Jak zaznaczył wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, budowa węzła Park&Ride w Tarnowie to pilotażowy program realizowany w porozumieniu z województwem małopolskim, będący integralną częścią planowanej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA).

"Kupujemy nowy tabor, integrujemy cały transport publiczny. Osią będzie linia Tarnów - Kraków - Trzebinia i to w zasadzie pierwszy, ważny odcinek w tym systemie" - zaznaczył Ciepiela.

Przypomniał, że do obsługi SKA województwo zamówiło 16 elektrycznych pociągów, a kolejnych 20 zamierza kupić ze środków nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Powołano też specjalną spółkę Koleje Małopolskie, która zajmie się realizacją przewozów na tych trasach. (PAP)

rgr/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz