Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarnów: Muzeum Diecezjalne obchodzi jubileusz 125-lecia istnienia

0
Podziel się:

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie obchodzi w tym tygodniu 125-lecie swojego
istnienia. Placówka założona przez ks. infułata Józefa Bąbę w 1888 r. jest najstarszym muzeum
diecezjalnym w Polsce.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie obchodzi w tym tygodniu 125-lecie swojego istnienia. Placówka założona przez ks. infułata Józefa Bąbę w 1888 r. jest najstarszym muzeum diecezjalnym w Polsce.

Jak poinformował w środę dyrektor placówki ks. Tadeusz Bukowski, muzeum mieszczące się obok bazyliki katedralnej, corocznie odwiedza ok. 10 tys. turystów z kraju i zagranicy. Każdego roku odbywa się w nim ok. 200 lekcji dla szkół oraz od 40 do 50 zajęć dla studentów z całej Polski, którzy poznają historię sztuki.

Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką. Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne, takie jak m.in. ornaty, kapy, od czasów średniowiecza do XIX wieku.

Tarnowskie muzeum posiada także dział sztuki ludowej, gdzie na szczególną uwagę zasługują obrazy ludowe malowane na szkle, pochodzące z terenu Europy a także innych kontynentów. Przekazał je w darze w 1957 r. zamieszkały w Tarnowie kolekcjoner, Węgier z pochodzenia, Norbert Lippoczy.

Muzeum prezentuje także przykłady współczesnej rzeźby ludowej z ośrodka tej sztuki w Paszynie k. Nowego Sącza.

W 1988 r. z okazji 100-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie zbiory wzbogaciły się o kolekcję dzieł sztuki z około 1900 r., w tym płótna takich malarzy, jak m.in. Jacek Malczewski, Vlastimil Hofman, Kazimierz Sichulski, Wojciech Weiss. Eksponaty te są darem tarnowskiej kolekcjonerki, pedagog Olgi Majewskiej.

"Od 125 lat Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest nie tylko żywym świadkiem chrześcijańskiej kultury minionych czasów. Muzeum w szczególny sposób wydobywa z przeszłości to co było wielkie, co pozostało jako trwałe dobro, dziedzictwo, z którego my dzisiaj możemy czerpać" - ocenił ks. Bukowski

Zaznaczył, że jubileusz placówki jest okazją do przywołania postaci ks. infułata Józefa Bąby, rektora Seminarium Duchownego w Tarnowie, który w 1888 r. założył muzeum w gmachu uczelni. Dokonał tego podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego.

"Ks. Józef Bąba chciał ocalić od zniszczenia relikty dawnego wystroju gotyckich świątyń. Chciał też dać alumnom możliwość obcowania ze sztuką, aby realizować ich formację estetyczną. Wówczas Polski nie było na mapie Europy i ocalenie dzieł sztuki zrodzonej z ducha wiary polskiego narodu, było aktem głębokiego patriotyzmu" - podkreślił duchowny.

Jubileusz Muzeum Diecezjalnego będzie obchodzony w piątek 25 października. W tym dniu w tarnowskiej katedrze zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem rektora Wyższego Seminariom Duchownego w Tarnowie ks. Jacka Nowaka. Później podczas spotkania w muzeum historyk sztuki ks. Piotr Pasek przybliży postać założyciela placówki. Jubileusz zakończy promocja kalendarza Muzeum Diecezjalnego na 2014 r. z fotografiami dzieł z jego kolekcji. (PAP)

rgr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)