Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarnów: PO zerwie koalicję w Radzie Miasta z ugrupowaniem Tarnowianie

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska zamierza zerwać koalicję w Radzie Miasta Tarnowa z
lokalnym ugrupowaniem Tarnowianie, założonym przez prezydenta tego miasta Ryszarda Ś., który
przebywa w areszcie w związku z podejrzeniem o korupcję.

Platforma Obywatelska zamierza zerwać koalicję w Radzie Miasta Tarnowa z lokalnym ugrupowaniem Tarnowianie, założonym przez prezydenta tego miasta Ryszarda Ś., który przebywa w areszcie w związku z podejrzeniem o korupcję.

Przewodniczący małopolskiej PO Grzegorz Lipiec poinformował w poniedziałek, że podjęcie decyzji o zerwaniu koalicji będzie rekomendowane radzie powiatowej Platformy, która jest statutowym organem partii władnym podjąć decyzję w tej sprawie.

"Platforma Obywatelska w Tarnowie od początku z zaskoczeniem i niepokojem śledziła kolejne doniesienia w tzw. aferze łącznikowej. O ile początkowo można było sądzić, że mamy do czynienia z karygodnym przypadkiem korupcji na styku biznesu i instytucji publicznej dotyczącym jednostkowego przypadku urzędnika i przedsiębiorcy, to informacje o zarzutach wobec kolejnych osób zaczęły budzić wątpliwości co do zasad organizacji pracy Urzędu Miasta w Tarnowie w ogóle" - oceniła tarnowskiej PO w poniedziałkowym oświadczeniu.

Jak podkreślono, aresztowanie prezydenta Tarnowa należącego do ugrupowania "Tarnowianie" potwierdziło te wątpliwości, prowadząc jednocześnie do wniosku, że sytuacja ta "wymaga radykalnej zmiany".

Według lokalnych działaczy PO "przekonanie o konieczności sanacji życia publicznego w mieście nie znajduje zrozumienia ugrupowania +Tarnowianie+, o czym świadczą publiczne wypowiedzi członków tego ugrupowania, którzy odpowiedzialnością za aferę chcą obarczyć innych, a zarzuty prokuratorskie stawiane aresztowanemu prezydentowi traktują jako krzywdzące".

Jak podkreślono w dokumencie, o winie lub niewinności osób wiązanych dzisiaj z aferą zadecyduje sąd, "jednak w życiu publicznym powinny obowiązywać możliwie rygorystyczne standardy, w ramach których musi być miejsce także na odpowiedzialność polityczną".

Ryszard Ś. został zatrzymany 27 września; usłyszał wtedy zarzut przyjęcia w 2010 r. od przedstawicieli jednej z firm budowlanych 50 tys. zł (obecnie prokuratura zarzuca mu przyjęcie 70 tys. zł) w zamian za przychylność dla tej firmy przy przetargach na wykonanie robót drogowych. Podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzutu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratura ze względu na dobro śledztwa nie podaje bliższych informacji.

Uwolnienia Ryszarda Ś. na święta - w związku z wpłaceniem poręczenia majątkowego przez rodzinę - domagało się w liście do prokuratury Stowarzyszenie Tarnowianie.

W tym miesiącu Sąd Rejonowy w Nowym Sączu na wniosek krakowskiej prokuratury przedłużył areszt wobec prezydenta Tarnowa o kolejne trzy miesiące. Zastrzegł jednak, że może on odzyskać wolność po wpłaceniu 250 tys. zł poręczenia majątkowego. Na wniosek krakowskiej prokuratury wstrzymał jednak realizację postanowienia w zakresie zwolnienia Ryszarda Ś. do czasu rozstrzygnięcia jej zażalenia. Posiedzenie, na którym sąd rozpozna zażalenie prokuratury, odbędzie się 2 stycznia.

Zatrzymania w tej sprawie są efektem śledztwa prowadzonego przez krakowską delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, a dotyczącego przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z inwestycjami drogowymi realizowanymi na terenie Tarnowa. Zarzuty usłyszało do tej pory pięć osób.

Na wątek korupcyjny prokuratura trafiła w śledztwie dotyczącym zmowy przetargowej związanej z budową połączenia al. Jana Pawła II z węzłem Krzyż autostrady A4 w Tarnowie. (PAP)

rgr/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)