Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarnowskie Góry: Poszukiwania Skarbu Srebrnego Miasta

0
Podziel się:

Odzyskanie legendarnego Skarbu Srebrnego Miasta było głównym celem
gry terenowej zorganizowanej w niedzielę w Tarnowskich Górach. Jej uczestnicy mogli wcielić się w
gwarków - dawnych górników, którzy przed laty wydobywali w tym mieście cenny kruszec.

Odzyskanie legendarnego Skarbu Srebrnego Miasta było głównym celem gry terenowej zorganizowanej w niedzielę w Tarnowskich Górach. Jej uczestnicy mogli wcielić się w gwarków - dawnych górników, którzy przed laty wydobywali w tym mieście cenny kruszec.

W zabawie uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów, liczących od dwóch do czterech osób - w sumie ponad 100 osób, nie tylko z Tarnowskich Gór. Główną nagrodą był czek na tysiąc złotych.

Każdy z zespołów na starcie dostał kopertę z materiałami informacyjnymi i sakiewką, do której zbierano grudki przypominające rudę srebra. Aby je zgromadzić, trzeba było wykonywać - czasem niełatwe - zadania. Liczyła się inteligencja, spostrzegawczość i wiedza historyczna.

W parku miejskim na uczestników zabawy z pytaniami czekała czarownica, na Rynku - duch podziemi Skarbek, a przy Dzwonnicy Gwarków książę opolski Jan II Dobry, który w 1528 r. wydał Ordunek Gorny - przywilej gwarecki, który umożliwił rozwój górnictwa kruszcowego.

Według podań, pierwszy kruszec srebra na terenie dzisiejszych Tarnowskich Gór wyorał około 1490 r. chłop Rybka. Wtedy miał się pojawić Skarbnik. W zamian za opiekę nad gwarkami zażądał od chłopa, by oddał mu cały pierwszy urobek. Bryłki te Skarbnik schował w różnych zakątkach miasta.

Historia Tarnowskich Gór przez wieki była związana z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku. Pod miastem biegnie rozległy labirynt chodników, wyrobisk komorowych i odwadniających sztolni. Mimo że złoża kruszcowe zostały już dawno wyeksploatowane, tradycje górnicze są tutaj ciągle kultywowane.

Od kilkudziesięciu lat działa tu Kopalnia Zabytkowa i Sztolnia Czarnego Pstrąga, w których turyści mogą zobaczyć część tego podziemnego świata. Zarówno kopalnia, jak i sztolnia zostały wpisane na ogólnopolską Listę Pomników Historii. Co roku w mieście organizowane są też "Gwarki Tarnogórskie", których największą atrakcją jest historyczny pochód. (PAP)

kon/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)