Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tatry: 160 wolontariuszy podczas sezonu letniego

0
Podziel się

160 wolontariuszy pracowało w Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN) od połowy
maja do końca września. To podobna liczba ochotników jak w roku ubiegłym - letnią akcję Wolontariat
dla Tatr podsumował w piątek TPN.

bEguqHVN

160 wolontariuszy pracowało w Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN) od połowy maja do końca września. To podobna liczba ochotników jak w roku ubiegłym - letnią akcję Wolontariat dla Tatr podsumował w piątek TPN.

Jak powiedział PAP koordynator akcji Jan Krzeptowski, praca wolontariuszy jest nieoceniona zwłaszcza podczas miesięcy wakacyjnych, kiedy Tatry przeżywają najazd turystów. "W tym czasie często brakuje pracowników do pełnienia zadań ochronnych, dlatego wolontariat jest bardzo potrzebny" - powiedział Krzeptowski.

Od połowy maja do końca września wolontariusze w Tatrach wykonywali prace związane z utrzymaniem szlaków, obsługą ruchu turystycznego i ochroną lasów. "W tym roku wolontariusze również prowadzili edukację turystów prowadząc prelekcje m.in. nad Morskim Okiem" - dodał.

bEguqHVP

Aby pracować społecznie, miłośnicy przyrody przyjechali w Tatry z całej Polski. "Byli wolontariusze m.in. z Krakowa, Warszawy, Gdańska i Szczecina, a nawet studiujący w Łodzi obywatel Angoli i Ukrainiec" - powiedział Krzeptowski.

Jak dodał Krzeptowski, dla wielu wolontariuszy społeczna praca w Tatrach to sposób na rozwijanie swoich zainteresowań przyrodniczych, a dla niektórych to sposób na odbycie praktyk zawodowych. W przyszłym roku władze Parku chcą szkolić ochotników w konkretnych dziedzinach ochrony przyrody, aby mogli oni wykonywać bardziej odpowiedzialne zadania.

Wolontariat dla Tatr odbywa się dwa razy do roku: w lecie i zimie. Pierwsza taka akcja odbyła się zimą 2007 roku i wzięło w niej udział pięciu wolontariuszy. Na wiosnę 2008 roku zorganizowano letni wolontariat w Tatrach.

Idea wolontariatu w Tatrzańskim Parku Narodowym jest efektem współpracy TPN z amerykańskim Parkiem Narodowym Gór Skalistych, w którym takie działania są bardzo rozpowszechnione. Wolontariuszem TPN może zostać każdy, kto ukończył 17. rok życia. Wystarczy wypełnić i przysłać do TPN zgłoszenie, które można znaleźć na stronie internetowej Parku.

bEguqHVV

Wolontariusz musi być przygotowany na przebywanie kilka godzin dziennie w terenie górskim, czasem w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Władze TPN zapewniają noclegi dla ochotników i ubezpieczenie. Wolontariusz otrzymuje również legitymację upoważniającą do darmowego wstępu na teren TPN.(PAP)

szb/ ls/ jbr/

bEguqHWq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)