Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tatry: Bardzo dobre warunki turystyczne, kolejki pod szczytami

0
Podziel się:

Warunki turystyczne na tatrzańskich szlakach są bardzo dobre. Ruch w
Tatrach jest tak duży, że na szlakach na Giewont i Rysy tworzą się kolejki chętnych do wejścia na
szczyt. W Kuźnicach na wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch trzeba odczekać nawet cztery godziny -
poinformowała PAP w czwartek Mirosława Kwiatkowska z TPN.

Warunki turystyczne na tatrzańskich szlakach są bardzo dobre. Ruch w Tatrach jest tak duży, że na szlakach na Giewont i Rysy tworzą się kolejki chętnych do wejścia na szczyt. W Kuźnicach na wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch trzeba odczekać nawet cztery godziny - poinformowała PAP w czwartek Mirosława Kwiatkowska z TPN.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego radzą, aby wychodzić w góry jak najwcześniej. Wychodząc wcześnie rano unikniemy dużego ruchu na szlakach.

Utrudnieniem w wyższych partiach Tatr Wysokich mogą być resztki starego śniegu. Szczególną uwagę należy zachować na Wyżniej Koziej Przełęczy.

W związku z budową elektrowni wodnej niewielkie utrudnienia występują na czarnym szlaku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Planując wyjście w góry, trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków i posiadanego doświadczenia górskiego. Należy również pamiętać, że pogoda w górach może się gwałtownie zmienić i trzeba być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak deszcz czy wiatr.

Turyści wybierający się do Morskiego Oka powinni zachować wzmożoną ostrożność, ponieważ na odcinku drogi od Wodogrzmotów Mickiewicza do Włosienicy poruszają się wozy konne oraz pracują maszyny drogowe. Utrudnienia związane z remontem osuwisk powinny zakończyć się w niedzielę.

Na tatrzańskich polanach i w miejscach nasłonecznionych bardzo licznie występują żmije zygzakowate. Leśnicy apelują do turystów o ostrożność, ponieważ ukąszenie żmii może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. (PAP)

szb/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)