Notowania

warunki
11.02.2010 09:41

Tatry: Bardzo trudne warunki turystyczne

Pozawiewane i nieprzetarte szlaki turystyczne powyżej górnej granicy lasu, oblodzenia, padający śnieg i mgła ograniczająca widoczność i utrudniająca orientację w terenie - w czwartek w Tatrach panują bardzo trudne warunki.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pozawiewane i nieprzetarte szlaki turystyczne powyżej górnej granicy lasu, oblodzenia, padający śnieg i mgła ograniczająca widoczność i utrudniająca orientację w terenie - w czwartek w Tatrach panują bardzo trudne warunki. *

Obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży 86 cm śniegu - poinformował PAP dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Miejscami utworzyły się spore zaspy, a przy graniach niebezpieczne nawisy śnieżne. Wejście na taki nawis może wywołać lawinę.

Do poruszania się w wyższych partiach Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy - raki i czekan oraz sprzęt lawinowy - sonda, łopata i detektor lawinowy.

Wycieczki w wyższe partie Tatr wymagają dużego doświadczenia górskiego a także umiejętności oceny zagrożeń w terenie oraz umiejętności posługiwania się posiadanym sprzętem.

Kolej krzesełkowa w Kotle Gąsienicowym jest czynna, jednak narciarze, którzy zdecydują się na szusowanie muszą się liczyć z tym, że powrót z Kasprowego Wierchu do Kuźnic jest możliwy jedynie kolejką linową lub z Hali Gąsienicowej pieszo szlakami turystycznymi.

Z powodu brak dostatecznej ilości śniegu zamknięty jest szlak narciarski z Hali Gąsienicowej do Kuźnic. Nadal nieczynny jest wyciąg narciarski w Kotle Goryczkowym. (PAP)

szb/ abr/ jra/

Tagi: warunki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz