Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tatry: Niedźwiedzie wybudzają się z zimowego snu

0
Podziel się:

Dość wysoka jak na styczeń temperatura i mała ilość śniegu w Tatach
sprawiają, że niedźwiedzie wybudzają się z zimowego snu. Część tych drapieżników nie śpi i wędruje
po Tatrach - powiedział specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

bEDuAset

Dość wysoka jak na styczeń temperatura i mała ilość śniegu w Tatach sprawiają, że niedźwiedzie wybudzają się z zimowego snu. Część tych drapieżników nie śpi i wędruje po Tatrach - powiedział specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

"W ostatnich dniach obserwowaliśmy tropy niedźwiedzie, a także samicę z młodymi" - powiedział Zięba. Przyrodnik zaznaczył, że niedźwiedzie muszą utrzymywać zgromadzone w czasie pory letniej zapasy tłuszczu przez całą zimę, jednak nietypowa temperatura sprawia, że zaczęły się przebudzać. "Teraz pożywienia dla drapieżników nie ma i niedźwiedziom nie opłaca się wędrować po górach i tracić energię. Lepiej dla nich jest przebywać w gawrze i nie tracić energii" - powiedział.

Z obserwacji przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego wynika, że niedźwiedzie nie decydują się na dalekie wędrówki. "Są to krótkie marszruty w pobliżu gawr na niewielkie odległości" - dodał Zięba.

bEDuAsev

W minionym tygodniu przebudzony z zimowego snu niedźwiedź poranił w okolicach słowackiej Prybyliny leśniczego.

Mała pokrywa śniegu w Tatrach to dobra wiadomość dla kozic - twierdzi przyrodnik. Co roku podczas zimy część z nich ginie np. w lawinach śnieżnych lub z powodu niedostatku pożywienia. "Dla kozic to idealny czas - mają łatwy dostęp do pokarmu pod cienką warstwą śniegu" - powiedział Zięba.

Od połowy grudnia w Tatrach nie padał śnieg, a temperatury są w okolicy zera stopni Celsjusza. Na Hali Gąsienicowej leży zaledwie jeden centymetr śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i nad Morskim Okiem jest 36 cm białego puchu.(PAP)

szb/ je/ ura/

bEDuAseW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)