Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tatry: Trudne warunki turystyczne, drugi stopień zagrożenia lawinami

0
Podziel się

Silny i porywisty wiat, zaspy, oblodzone szlaki turystyczne, twardy i
zmrożony śnieg oraz mgła utrudniająca widzialność - takie warunki turystyczne panują w czwartek w
Tatrach. Obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego.

bEhyQxFh

Silny i porywisty wiat, zaspy, oblodzone szlaki turystyczne, twardy i zmrożony śnieg oraz mgła utrudniająca widzialność - takie warunki turystyczne panują w czwartek w Tatrach. Obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego.

"W czwartek rano na Kasprowym Wierchu termometry wskazywały 15 stopni mrozu, a średnia pokrywa śnieżna wynosiła 75 cm" - poinformowała PAP dyżurna Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

W części reglowej Tatr i na traktach prowadzących do schronisk szlaki miejscami są mocno oblodzone. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego radzą turystom wybierającym się Morskiego Oka korzystanie z drogi prowadzącej nad staw, ponieważ szlaki skrótowe są mocno oblodzone. Chodzenie po nich może być przyczyną groźnych upadków.

bEhyQxFj

Planując wycieczki, trzeba pamiętać, że dni są nadal krótkie i trasę należy tak zaplanować, aby zakończyć ją przed zmrokiem.

Szlaki powyżej schronisk są w większości nieprzetarte. Do poruszania się w wyższych partiach Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy - raki i czekan oraz sprzęt lawinowy - sonda, łopata i detektor lawinowy.

Z powodu silnego wiatru nie kursuje kolej linowa na Kasprowy Wierch. Nieczynne są również trasy narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu - z powodu braku dostatecznej pokrywy śniegu. (PAP)

szb/ abr/ gma/

bEhyQxFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)