Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tauron otworzył nowy blok ciepłowniczy w Bielsku-Białej

0
Podziel się

Biała (PAP) - Nowy blok ciepłowniczy o mocy 50 megawatów elektrycznych i 106
megawatów cieplnych został oficjalnie oddany do użytku w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała,
który należy do Tauron Wytwarzanie. Inwestycja kosztowała ponad 617 mln zł.

bErwKSXV

Biała (PAP) - Nowy blok ciepłowniczy o mocy 50 megawatów elektrycznych i 106 megawatów cieplnych został oficjalnie oddany do użytku w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała, który należy do Tauron Wytwarzanie. Inwestycja kosztowała ponad 617 mln zł.

Prezes Tauron Polska Energia Dariusz Lubera podkreślił, że nowa jednostka charakteryzuje się wysokimi parametrami sprawnościowymi przy obniżonym odziaływaniu na środowisko naturalne. W porównaniu z dotychczas używanymi w Bielsku-Białej nowy blok będzie emitował do atmosfery o 90 proc. mniej dwutlenku siarki i blisko 25 proc. mniej dwutlenku węgla. 17-krotnie zmniejszy się emisja pyłu, a trzykrotnie tlenków azotu.

Jak podkreślił prezes Tauron Wytwarzanie Stanisław Tokarski inwestycja zapewni dostawy energii dla Bielska-Białej przez co najmniej 40 lat. "Elektrociepłownia pokrywa prawie 100 proc. zapotrzebowania mieszkańców miasta i okolic na energię elektryczną i ciepło" - dodał. Odbiorcą ciepła będzie komunalna spółka Therma, z którą Tauron Wytwarzanie zawarł długoterminową umowę.

bErwKSXX

Otwarty we wtorek blok jest wyposażony w parowy kocioł fluidalny o wydajności ok. 220 ton na godzinę oraz turbinę przeciwprężną o mocy ciepłowniczej 106 megawatów cieplnych i 50 megawatów elektrycznych. Tokarski powiedział, że rocznie elektrociepłownia będzie zużywała około 127 tys. ton węgla kamiennego. "Głównym walorem kotła jest sprawność, która przekracza ponad 90 proc. () Dochodzimy praktycznie do pełnego wykorzystania energii chemicznej węgla" - wyjaśnił.

"Dla skompensowania dobowych wahań obciążeń, szczególnie w okresie przejściowym sezonu grzewczego, wybudowano akumulator ciepła o pojemności użytkowej ok. 20 tys. m sześc. Dzięki niemu wyprodukowane ciepło będzie można również magazynować. Dodatkowo dla zaspokojenia szczytowych potrzeb ciepłowniczych zamontowano dwa tzw. kotły szczytowe opalane olejem, o łącznej mocy ok. 80 megawatów termicznych" - podał Tauron Polska Energia. Budowa trwała niespełna dwa lata.

Prezes Dariusz Lubera podczas spotkania z dziennikarzami przypomniał, że bielska inwestycja to kolejny zakończony w tym roku projekt spółki. Wcześniej oddano do eksploatacji bloki na biomasę w Jaworznie (o mocy 50 megawatów), Stalowej Woli (20 megawatów) i Tychach (40 megawatów).

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych inwestycji. Prezes wymienił projektowaną budowę bloku o mocy 910 megawatów w elektrowni Jaworzno III. Jak podkreślił docierają już pozytywne sygnały, że Rafako porozumiewa się z instytucjami finansowymi, które mają udzielić gwarancji bankowych dla inwestycji. "Bardzo nas to cieszy" - dodał. Wspomniał też o budowie bloku parowo-gazowego o mocy 400 megawatów w elektrowni Łagisza. Tauron liczy w tym przypadku na wsparcie Polskich Inwestycji Rozwojowych. Oba projekty powinny zostać zrealizowane - jak powiedział PAP Dariusz Lubera - przed końcem 2018 roku.

bErwKSYd

Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała należy do spółki Tauron Wytwarzanie, która z kolei jest częścią holdingu Tauron Polska Energia. Grupa obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. (PAP)

szf/ je/

bErwKSYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)