Notowania

tauron
05.03.2010 12:59

Tauron złoży prospekt emisyjny do połowy kwietnia

Do połowy kwietnia grupa Tauron, której debiut giełdowy planowany jest na 2010 rok, złoży prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował w piątek w Sosnowcu wiceprezes grupy Stanisław Tokarski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do połowy kwietnia grupa Tauron, której debiut giełdowy planowany jest na 2010 rok, złoży prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował w piątek w Sosnowcu wiceprezes grupy Stanisław Tokarski.

W ubiegłym tygodniu wiceminister Skarbu Państwa Adam Leszkiewicz zapewnił, że przygotowania do upublicznienia spółki przebiegają zgodnie z harmonogramem, a firma powinna trafić na giełdę do połowy tego roku.

Skarb Państwa ma 87,8 proc. akcji Taurona, pozostałe należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy. Według wcześniejszych informacji, w ofercie publicznej Tauron planuje podwyższyć kapitał o blisko 20 proc. Dodatkowo MSP chce sprzedać 20-25 proc. akcji spółki.

Jak mówili na początku tego roku przedstawiciele zarządu spółki, Tauron spodziewa się pozyskania z rynku ok. 4 mld zł, które zamierza przeznaczyć na projekty zapisane w strategii grupy.

Holding Tauron Polska Energia, którą tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW.

W ubiegłym roku sama spółka-matka, Tauron Polska Energia, wypracowała 184,5 mln zł zysku netto przy przychodach w wysokości ok. 7 mld zł. Skonsolidowane wyniki całej grupy za ubiegły rok nie są jeszcze znane - zostaną przyjęte do połowy tego roku. Zysk spółki-matki pochodzi głównie z handlu energią oraz wykonywania praw do akcji spółek z grupy kapitałowej. Przychody całej grupy Tauron to (według danych za 2008 r.) ok. 12,5 mld zł.

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, z kapitałem zakładowym w wysokości ponad 13,9 mld zł.(PAP)

mab/ je/ mow/

Tagi: tauron, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz