Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Teatr bez barier - projekt z wykorzystaniem audiodeskrypcji

0
Podziel się:

Przygotowanie przez teatr amatorski spektaklu dla dzieci z wykorzystaniem
audiodeskrypcji, warsztaty teatralne z udziałem dzieci z niepełnosprawnością wzroku - m.in. takie
przedsięwzięcia znajdą się w białostockim projekcie "Teatr bez barier".

Przygotowanie przez teatr amatorski spektaklu dla dzieci z wykorzystaniem audiodeskrypcji, warsztaty teatralne z udziałem dzieci z niepełnosprawnością wzroku - m.in. takie przedsięwzięcia znajdą się w białostockim projekcie "Teatr bez barier".

Zrealizuje go Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku wraz z Fundacją Audiodeskrypcja. Audiodeskrypcja to technika przygotowywania opisów wystaw, filmów czy spektakli z przeznaczeniem dla osób niewidomych i niedowidzących. W przypadku filmów czy spektakli teatralnych, to opisy tego, czego nie słychać: scenografii czy zachowania bohaterów.

Realizowany w Białymstoku projekt został dofinansowany w ramach programu Akademia Orange, kwotą 26 tys. zł. Potrwa do kwietnia.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku prowadzi m.in. grupy teatralne. W ramach projektu, dzieci i ich rodzice przygotują spektakl, do którego będzie stworzona audiodeskrypcja. Powstaną też scenariusze takich zajęć teatralnych, które będą dostępne do wykorzystania w pracy z grupami dziecięcymi oraz prezentacje multimedialne o tworzeniu i zastosowaniu audiodeskrypcji do spektakli teatralnych.

W ocenie realizujących projekt, to pierwsze takie przedsięwzięcie w kraju na poziomie teatru amatorskiego.

W ocenie Fundacji Audiodeskrypcja, która została założona półtora roku temu w Białymstoku, dzieci niewidome lub niedowidzące mają utrudniony lub wręcz niemożliwy dostęp do spektakli i zajęć teatralnych.

"Teatr bez barier" to kolejny projekt, w którym fundacja bierze udział, a który jest skierowany do placówek kultury w regionie. Kilka miesięcy temu przygotowała szkolenie z zakresu audiodeskrypcji dla pracowników placówek kultury i parków narodowych z województwa.

Audiodeskrypcja zapewnia osobom niewidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej. Polega na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) tego, co dzieje się np. w filmie lub spektaklu teatralnym między dialogami bohaterów, ale także na opisywaniu zabytków czy dzieł sztuki. Nagrany przez lektora opis osoba niewidoma może usłyszeć w słuchawkach, dzięki temu może np. przyjść na seans do kina czy spektakl do teatru i uczestniczyć w nim wspólnie z osobami widzącymi.

W ten sposób osoby niewidome i niedowidzące mają pełniejszy kontakt ze sztuką. W Europie Zachodniej ta technika jest znana i stosowana od kilkudziesięciu lat, w Polsce pierwsze poważniejsze próby z audiodeskrypcją podjęte zostały zaledwie cztery lata temu.

Miały miejsce w Białymstoku w 2006 roku, gdy z inicjatywy późniejszych założycieli Fundacji Audiodeskrypcja miejscowe kino "Pokój" zaczęło organizować seanse filmowe z audiodeskrypcją.

Potem była pierwsza próba ze spektaklem teatralnym w Białostockim Teatrze Lalek, a także prezentacje filmów z audiodeskrypcją w innych miastach (m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni).

Według szacunków przedstawicieli Fundacji Audiodeskrypcja, w województwie podlaskim osób niewidomych i niedowidzących jest ok. 2 tys. Jak podkreślają, wprowadzenie audiodeskrypcji do muzeów, kin czy teatrów w regionie dałoby dostęp do dóbr kultury takiej liczbie mieszkańców.(PAP)

rof/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)