Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Technikum w Łazach uruchomiło klasy lotnicze

0
Podziel się:

Klasy kształcące przyszłych techników eksploatacji portów i terminali
lotniczych uruchomiło technikum w Łazach k. Zawiercia (Śląskie). Inicjatywę wspierają Górnośląskie
Towarzystwo Lotnicze (GTL) oraz Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy
Środkowo-Wschodniej.

Klasy kształcące przyszłych techników eksploatacji portów i terminali lotniczych uruchomiło technikum w Łazach k. Zawiercia (Śląskie). Inicjatywę wspierają Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL) oraz Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej.

W poniedziałek podpisano umowę patronacką między Zespołem Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach i Starostwem Powiatowym w Zawierciu a GTL (zarządza portem lotniczym Katowice) oraz działającym w ramach Politechniki Śląskiej centrum kształcenia lotniczych kadr.

"Naszą ambicją jest, aby proces dydaktyczny w tej dziedzinie układał się w spójną całość - od kształcenia w klasie profilowanej na poziomie ponadgimnazjalnym, poprzez studia wyższe i zdobywanie potrzebnych w tym zawodzie licencji, po staże i zatrudnienie u pracodawcy" - powiedział PAP dyrektor szkoły Michał Brzozowski.

Pierwsza klasa "lotnicza", uruchomiona na podstawie autorskiego programu nauczania, ruszyła w Łazach przed rokiem, w tym roku naukę rozpoczął kolejny rocznik uczniów. Współpraca z GTL i politechniką da im możliwość odbywania praktyk oraz przygotowania do zdobycia niezbędnych licencji i certyfikatów.

Zespół szkół w Łazach od dawna stara się dostosować profil kształcenia do potrzeb rynku pracy, w ścisłej współpracy z przyszłymi pracodawcami. W tamtejszym liceum działa już m.in. tzw. klasa wojskowa, policyjna, dziennikarska oraz GOPR-owska, prowadzona z pomocą ratowników jurajskiej grupy GOPR.

Kształcenie kadr dla lotnictwa już w szkole średniej wpisuje się w projekt działającego w ramach Politechniki Śląskiej Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. Docelowo jego program kształcenia ma objąć niemal wszystkie specjalności związane z obsługą lotnisk i ruchu powietrznego.

W tym roku, w związku z coraz większym zainteresowaniem ofertą dydaktyczną Centrum, utworzono tam nową specjalność - nawigację powietrzną - dla studentów II roku studiów stacjonarnych wydziału transportu. W ramach tych studiów kształcony jest zarówno personel naziemny lotnisk, jak i latający (pilot samolotu i pilot śmigłowca).

Specjalizacja obejmuje takie przedmioty jak prawo lotnicze, ogólna budowa statków powietrznych, osiągi i planowanie lotów, meteorologia, nawigacja, procedury operacyjne, zasady lotu, łączność i frazeologia lotnicza oraz zagadnienia związane z ludzkimi predyspozycjami do pracy w lotnictwie. Ośrodek zamierza również utworzyć trzeci kierunek studiów podyplomowych "Planowanie i projektowanie cywilnych portów lotniczych".

Centrum to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Jego tworzenie rozpoczęło się dwa lata temu, a kształcenie rozpoczęło się w minionym roku akademickim. Pierwsze były studia podyplomowe "Organizacja lotnictwa cywilnego w Unii Europejskiej" oraz "Teleinformatyka w transporcie lotniczym". Docelowo na Politechnice Śląskiej rozważane jest stworzenie nowego kierunku studiów pod nazwą "Lotnictwo i kosmonautyka".

Zarówno pomysłodawcy utworzenia Centrum, jak i klas lotniczych w Łazach, przekonują, że jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Według ubiegłorocznych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), w bliskiej przyszłości polskie lotnictwo będzie potrzebować ok. 23 tys. nowych pracowników - specjalistów nawigacji, łączności, zarządzania przestrzenią powietrzną, obsługi technicznej samolotów, budowy i eksploatacji lotnisk itp.

W Europie przyjmuje się, że na każdy milion korzystających z lotniska pasażerów przypada około tysiąc osób zatrudnionych bezpośrednio na lotnisku, 3 tys. osób wokół niego (w usługach, handlu itp.) oraz 15 tys. w całym regionie, obsługiwanym przez port lotniczy. Za wzrostem ruchu musi iść wzrost zatrudnienia w tym sektorze.

Według ULC, w ciągu trzech kwartałów tego roku liczba pasażerów odprawionych na polskich lotniskach przekroczyła 14,7 mln, o ponad 10 proc. (1,6 mln osób) mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej.(PAP)

mab/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)