Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Technopark Łódź podpisał umowę z chińskim parkiem technologicznym

0
Podziel się:

Technopark Łódź podpisał umowę o współpracy ze stowarzyszeniem EUPIC (EU
Project Innovation Centre) działającym przy parku technologicznym w Chengdu w Chinach -
poinformował w środę PAP prezes Technoparku Andrzej Styczeń.

Technopark Łódź podpisał umowę o współpracy ze stowarzyszeniem EUPIC (EU Project Innovation Centre) działającym przy parku technologicznym w Chengdu w Chinach - poinformował w środę PAP prezes Technoparku Andrzej Styczeń.

EUPIC współpracuje z około 400 chińskimi firmami z branży nowoczesny technologii.

W ramach współpracy Technopark - Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny ma oferować swoje tereny chińskim firmom zamierzającym zaistnieć na rynku Unii Europejskiej; pomoc w nawiązaniu współpracy zapewnić ma EUPIC. Łódzka spółka dysponuje 11 hektarami gruntu przeznaczonego dla inwestorów z branży innowacyjnych i nowych technologii.

Rozmowy na temat współpracy trwały ponad pół roku. Zdaniem prezesa Technoparku Andrzeja Stycznia rynek chiński stwarza polskim firmom ogromne możliwości, a z drugiej strony w Chinach dynamicznie rozwija się rynek nowoczesnych technologii.

"Tamtejsze firmy szukają parterów również w Polsce. Mamy nadzieję, że chińskie firmy przy wsparciu Technoparku wejdą na nasz rynek" - uważa Styczeń.

Technopark w Chengdu oferuje też europejskim firmom, które zamierzają rozwijać działalność w Chinach, powierzchnie biurowe na preferencyjnych warunkach; przez pół roku mogą one być zwolnione z wszelkich opłat.

Obie strony porozumienia chcą również współpracować w zakresie takich branż jak: IT, ochrona środowiska czy poszukiwanie nowych źródeł energii. Mają także wzajemnie promować swoją działalność. To druga międzynarodowa umowa podpisana przez Technopark Łódź w ostatnim czasie; wcześniej spółka nawiązała współpracę z parkiem technologicznym w niemieckiej Meklemburgii.

Łódzki Technopark ogłosił też przetarg na budowę Bionanoparku - kompleksu, w którym znajdą się m.in. nowoczesne laboratoria biotechnologiczne. Inwestycja ma kosztować ponad 76 mln zł, z czego 65 mln zł pochodzić ma ze środków unijnych. Prezes Technoparku liczy, że jeszcze w tym roku z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości podpisana zostanie umowa na finansowanie inwestycji ze środków unijnych.

Nowy kompleks został roboczo nazwany Bionanoparkiem ze względu na profil badań, jakie będą w nim prowadzone. Mają się tam znaleźć duże laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię na ludzkie zdrowie. Z ich usług będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej czy zbrojeniowej.

Rozbudowany ma zostać też istniejący od kilku lat Łódzki Inkubator Technologiczny. To biurowiec, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, tj. informatyka, produkcja nowoczesnej aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa; działa w nim obecnie 16 firm.

Spółka rozpoczęła też przyjmowanie wniosków od innowacyjnych firm, które chcą na preferencyjnych warunkach dzierżawić działki inwestycyjne na terenie Technoparku. Teren należący do spółki podzielono na 22 działki różnej wielkości; największa ma 6,5 tys. m. kw. Wszystkie działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego; cały teren jest ogrodzony i monitorowany.

Przedstawiciele spółki podkreślają, że największe atuty oferty to niska cena dzierżawy gruntu, pierwszeństwo w jego zakupie po upływie okresu dzierżawy i zmniejszenie ostatecznej ceny zakupu o wcześniejsze wpłaty z tytułu dzierżawy.

Technopark Łódź istnieje od 2007 roku. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź; współudziałowcami spółki są także samorząd województwa i największe łódzkie uczelnie wyższe. (PAP)

szu/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)