Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Teksty poetów wyklętych na płycie nowohuckiego zespołu Wu-Hae

0
Podziel się:

Nowohucki zespół Wu-Hae wydał album z tekstami poetów wyklętych - Andrzeja
Bursy, Stanisława Grochowiaka, Ireneusza Iredyńskiego i Rafała Wojaczka.

*Nowohucki zespół Wu-Hae wydał album z tekstami poetów wyklętych - Andrzeja Bursy, Stanisława Grochowiaka, Ireneusza Iredyńskiego i Rafała Wojaczka. *

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej lider zespołu Marcin Nohucki (pseudonim artystyczny), znany jako Bzyk, połowa z kilkunastu piosenek na płycie powstała w oparciu o teksty będące głosem sprzeciwu wobec dramatycznych powojennych wydarzeń w Polsce.

"Teksty napisane pół wieku temu okazały się nadal aktualne i wciąż poruszają. Głównie dlatego, że są pełne emocji. Podane w nowoczesnych, rockowych aranżacjach nabierają nowego, uniwersalnego znaczenia" - wyjaśnił Bzyk.

Drugą połowę stanowią piosenki napisane przez członków Wu-Hae. "Dopisane przez nas teksty mają tematykę społeczną, traktują też o Nowej Hucie, ponieważ chcemy zmieniać niekorzystny wizerunek tej dzielnicy" - powiedział lider grupy.

Kompozycje muzyczne powstały we współpracy z jazzmanem Antonim Dębskim. "Bzyk ma milion pomysłów na sekundę, więc trzeba było je przefiltrować i trochę złagodzić. Z racji swojego wieku oraz tego, że +pochodzę z innej muzyki+, moje nastawienie do pracy nad płytą było spokojniejsze, miałem dystans" - wyjaśnił Dębski.

Poeci wyklęci (przeklęci) byli outsiderami, skandalistami, sprzeciwiali się przyjętym normom społecznym. Często niedoceniani za życia, po śmierci zyskiwali rozgłos i szacunek. Za pierwowzór poety wyklętego uważa się Francoisa Villona żyjącego w średniowiecznej Francji. Sam termin "poeta wyklęty" pojawił się pod koniec XIX w. i pochodzi od tytułu zbioru esejów Paula Verlaine'a. Do najbardziej znanych poetów wyklętych należą Charles Baudelaire i Arthur Rimbaud, a w Polsce głównie pokolenie'56: Andrzej Bursa, Stanisław Grochowiak, Edward Stachura, Rafał Wojaczek.

Zespół Wu-Hae tworzy muzykę crossover (łączącą rock, hardcore i muzykę elektroniczną). Grupa istnieje od 1999 r. Członkowie zespołu są mocno związani z Nową Hutą, z której się wywodzą. Zespół wydał kilka płyt, w tym "Operę Nowohucką". (PAP)

bko/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)