Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Telekonsultacje wspomogą leczenie pacjentów w Wielkopolsce

0
Podziel się:

Wojewódzki system telekonsultacyjny, który wspomoże leczenie pacjentów,
zostanie wprowadzony za półtora roku w Wielkopolsce. Połączy on 26 szpitali w regionie.

Wojewódzki system telekonsultacyjny, który wspomoże leczenie pacjentów, zostanie wprowadzony za półtora roku w Wielkopolsce. Połączy on 26 szpitali w regionie.

Jak powiedział w czwartek w Poznaniu Maciej Stroiński, dyrektor techniczny Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, prace nad systemem finalizują: Uniwersytet Medyczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej.

"Taka telelekonsultacja ma ogromne znaczenie dla pacjenta, którego nie trzeba będzie wozić, by się czegoś dowiedzieć; pacjenta będzie można szybciej zdiagnozować. System będzie dawał możliwość konsultacji między szpitalami. Będzie też cyfrowa biblioteka przypadków, gdzie będzie można porównać poszczególne zdarzenia medyczne" - powiedział Stroiński. Poinformował, że wkrótce ma zacząć się pilotażowe wdrażanie nowego rozwiązania. Projekt został zaprezentowany w ramach odbywającej się w czwartek IV Konferencji Centrum Innowacji Microsoft w Poznaniu "Nowoczesne technologie bliżej nas".

Jak wyjaśnił Stroiński, w ramach konferencji omawiane są najnowsze osiągnięcia technologiczne i tematy prowadzonych badań. W czwartkowym spotkaniu wzięło udział ok. 200 osób.

"Wiodącym hasłem konferencji jest interoperacyjność, czyli możliwość współdziałania modułów, oprogramowania, systemów i platform. W obszarze działania nauki powstaje bardzo dużo produktów interoperacyjnych, dostępnych dla wszystkich. Dla producentów był to temat niezbyt ciekawy - każdy chciał pokazać, że ma najlepsze na świecie, kompleksowe rozwiązanie, które zaspokoi wszystkie potrzeby klienta, jeśli tylko kupi od nich zestaw produktów" - powiedział.

"Pierwszym impulsem zmiany myślenia o interoperacyjności była powszechność internetu. Okazało się, że nie sprzeda się systemu, który nie będzie interoperacyjny, bo to będzie zamknięte rozwiązanie. To zmienia poglądy nawet największych producentów" - podkreślił Stroiński.

Jak wyjaśnił Dariusz Piotrowski z firmy Microsoft Polska, interoperacyjność zmieniła sposób wdrażania nowych technologii. "Kiedyś to duzi gracze dyktowali warunki. W tej chwili i duzi, i mali idą za głosem rynku, za tym, co wybierają użytkownicy. Mając możliwości implementacji technologii na szeroką skalę - tak jak w przypadku naszej firmy - naszą misją jest upowszechnianie pewnych rozwiązań teleinformatycznych, ale same pomysły, innowacje czerpiemy z różnych źródeł" - powiedział PAP Piotrowski.

Centrum Innowacji Microsoft w Poznaniu zajmuje się nowymi technologiami w internecie. Zadaniem konferencji jest wskazywanie nowych trendów, które były testowane przez Centrum w ostatnim okresie. W konferencji co roku biorą udział środowiska naukowe, informatycy i przedstawiciele samorządów. (PAP)

rpo/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)