Notowania

Telewizja ZDF pokazała film o okupacji Polski i roli AK

Dokument "Walka o przeżycie", przedstawia w dużym skrócie dzieje Polski pod niemiecką okupację podczas II wojny światowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)
Szef ZDF Thomas Bellut

*Dokument _ Walka o przeżycie _, przedstawia w dużym skrócie dzieje Polski pod niemiecką okupację podczas II wojny światowej. *

35-minutowy film powstał jako reakcja na zarzuty strony polskiej dotyczącej negatywnego wizerunku AK w wyemitowanym przez tę stację w marcu serialu _ Nasze matki, nasi ojcowie _. Autorami dokumentu są pochodzący z Polski filmowiec Andrzej Klamt oraz dziennikarz ZDF Alexander Berkel.

- _ Armia Krajowa jest największym zbiorowym bohaterem polskiej historii. Jest mitem i nadal żyje we wspomnieniach i rocznicach. AK jest symbolem polskiego oporu, przede wszystkim przeciwko nazistom, ale także przeciwko okupacji sowieckiej _ - powiedział na zakończenie filmu historyk Andrzej Żbikowski.

Autorzy filmu przedstawili w porządku chronologicznym wydarzenia wojenne od ataku III Rzeszy na Polskę 1 września 1939 roku do całkowitego zniszczenia Warszawy przez Niemców po upadku powstania warszawskiego jesienią 1944 roku. Wypowiadający się świadkowie wydarzeń opowiadali o początkach antyniemieckiej konspiracji od samego początku okupacji aż do przekształcenia Armii Krajowej w formację wojskową liczącą 400 tys. żołnierzy.

Tematem filmu był także masowy mord dokonany przez Niemców na Żydach, a także stosunki polsko-żydowskie w okupowanym kraju.

Autorzy przypomnieli niemieckim widzom, że za ukrywanie Żydów groziła w Polsce kara śmierci, jednak pomimo tego wiele osób pomagało im, ryzykując własnym życiem. Wskazali też na rolę Rady Pomocy Żydom - Żegoty, organizującej pomoc dla ukrywających się Żydów oraz pomoc polskiego podziemia dla powstańców w getcie warszawskim.

W filmie nie pominięto tragicznych wątków stosunków polsko-żydowskich. Jest w nim mowa o mordzie dokonanym przez Polaków na żydowskich mieszkańcach miasteczka we wschodniej Polsce, choć autorzy zwrócili uwagę na sprawczą funkcję niemieckich żołnierzy podczas tej zbrodni. Mowa jest też o zróżnicowanych postawach Polaków wobec Żydów. _ Wielu Polaków nie traktowało Żydów jako części swojego narodu _ - mówiła historyk Hawi Dreifuss.

Autorzy filmu zaznaczyli, że uciekający przed niemieckimi prześladowaniami Żydzi trafiali także do szeregów AK. Jeden z występujących w filmie świadków historii, były oficer AK Henryk Pawelec przyznał, że był świadkiem zabicia Żyda przez kolegów z oddziału. - _ Byłem przerażony tym, co się wydarzyło, ale to był margines _. _ Jakiś przełożony musiał wydać taki rozkaz _ - dodał kombatant.

Stacja telewizyjna w Moguncji przypomniała przed rozpoczęciem filmu, że pokazany w marcu trzyczęściowy serial _ Nasze matki, nasi ojcowie _ spotkał się z krytyką w Polsce ze względu na przedstawienie żołnierzy AK jako antysemitów.

Zobacz fragment filmu Nasze matki, nasi ojcowie:

Zrealizowany przez drugi program niemieckiej telewizji publicznej ZDF trzyczęściowy film pokazał II wojnę światową przez pryzmat losów pięciorga młodych mieszkańców Berlina. Akcja serialu zaczyna się w przeddzień ataku III Rzeszy na ZSRR, a kończy kapitulacją Niemiec w 1945 roku. Oburzenie polskiej opinii publicznej wzbudziło przedstawienie przez twórców filmu żołnierzy Armii Krajowej jako zagorzałych antysemitów. W pierwszej połowie tego tygodnia TVP pokazała kontrowersyjny film polskim telewidzom, wywołując kolejną falę dyskusji.

Dokumentalny film telewizji ZDF o AK ma zostać pokazany powtórnie w poniedziałek 24 czerwca o 20.15.

Czytaj więcej w Money.pl
TVP pokaże kontrowersyjny film o antysemityzmie Produkcję niemieckiej telewizji ZDF krytykowano w Polsce za przedstawianie partyzantów z AK jako antysemitów.
Niemiecki serial fałszuje prawdę historyczną? Dyrektor generalny niemieckiej telewizji publicznej ZDF Thomas Bellut ubolewa w liście przesłanym do prezesa TVP, że polscy widzowie mogli uznać za "niesprawiedliwy i krzywdzący" sposób, w jaki przedstawiono Armię Krajową w emitowanym przez tę niemiecką stację serialu.
Tam partyzanci z AK są antysemitami Poprzedzony niezwykle intensywną kampanią reklamową film, zapowiadany przez prasę jako wydarzenie telewizyjne roku (Der Spiegel), obejrzało łącznie 21 milionów telewidzów.
Tagi: stosunki polsko-niemieckie, zdf, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz