Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
17.02.2013 22:32

Teolog Kueng: Benedykt XVI może wpływać na swego następcę

Szwajcarski teolog Hans Kueng nie wyklucza, że Benedykt XVI po swojej abdykacji, pozostając na terenie Watykanu, może chcieć wpływać pośrednimi metodami na nowego papieża.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szwajcarski teolog Hans Kueng nie wyklucza, że Benedykt XVI po swojej abdykacji, pozostając na terenie Watykanu, może chcieć wpływać pośrednimi metodami na nowego papieża.

- _ Benedykt XVI może stać się 'papieżem cieniem', który co prawda abdykował, ale w pośredni sposób będzie nadal wpływał" (na nowego papieża) _ - powiedział Kueng w wywiadzie dla najnowszego, dostępnego od niedzieli w kioskach wydania niemieckiego tygodnika _ Der Spiegel _.

Kueng zwrócił uwagę, że Benedykt XVI postanowił zamieszkać w Watykanie i zachował swojego sekretarza arcybiskupa Georga Gaensweina, który ma równocześnie pozostać na stanowisku prefekta Domu Papieskiego i podlegać nowemu papieżowi.

_ - To nowy rodzaj nepotyzmu, który nie podoba się także w Watykanie _ - powiedział krytyczny wobec instytucji kościelnych teolog, dodając, że żaden proboszcz nie lubi, gdy jego poprzednik obserwuje zza plebanii jego poczynania.

Benedykt XVI zapowiedział tydzień temu, że zakończy swój pontyfikat 28 lutego. Zdaniem Kuenga nowy papież powinien stworzyć gabinet, który pozwoli mu na skuteczne rządzenie.

- _ Samotny, izolowany przez kurię papież, jakim był Ratzinger, nie jest w stanie kierować wspólnotą liczącą 1,2 mld ludzi. Aby wyjść z kryzysu, papież pilnie potrzebuje gabinetu, w którym byliby reprezentowani nowi, kompetentni mężczyźni (lub - czemu nie - kobiety) _ - uważa 84-letni teolog.

Jeżeli nowy papież nie zrobi porządku z rzymskim państwem dworskim, to i on nie doprowadzi do przełomu w Kościele - powiedział Kueng tygodnikowi _ Der Spiegel _.

Czytaj więcej w Money.pl
Abdykacja Benedykta XVI. Gdzie zamieszka? Po około dwóch miesiącach pobytu poza Rzymem Benedykt XVI zamieszka w remontowanym obecnie budynku dawnego klasztoru w Ogrodach Watykańskich.
Ostra krytyka pontyfikatu. "Okres nietolerancji" Większość poważnych brytyjskich gazet wybija rezygnację papieża na pierwszych stronach swoich dzisiejszych wydań.
"Czarne godziny". Co dalej z Kościołem? Kardynał Angelo Sodano, były watykański sekretarz stanu, powiedział w związku z zapowiedzianą na 28 lutego abdykacją Benedykta XVI: "Przeżywamy czarne godziny, ale Kościół je przezwycięży".
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz