Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Termin wypłaty pieniędzy z BFG będzie można przedłużyć najwyżej o 14 dni

0
Podziel się:

Skrócenie maksymalnego terminu wypłaty środków z Bankowego Funduszu
Gwarancyjnego z (BFG) oraz nałożenie na odziały zagranicznych banków obowiązku udzielania
informacji o przynależności do systemu gwarantowania depozytów - przewiduje rządowy projekt
nowelizacji ustawy o BFG oraz prawa bankowego.

Skrócenie maksymalnego terminu wypłaty środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z (BFG) oraz nałożenie na odziały zagranicznych banków obowiązku udzielania informacji o przynależności do systemu gwarantowania depozytów - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o BFG oraz prawa bankowego.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Projekt ma dostosować polskie przepisy do wymogów unijnej dyrektywy w sprawie systemów gwarantowania depozytów. Część przepisów wspólnotowych powinna wejść w życie do 30 czerwca 2009 r., ale niektóre mogą poczekać do 31 grudnia 2010 r.

Przepisy dyrektywy dotyczą m.in. wzajemnej współpracy systemów gwarantowania depozytów, ale także podawania przez banki informacji o uczestnictwie w systemie gwarantowania. Dyrektywa zakazuje posługiwania się tymi informacjami w celach reklamowych.

Projekt nakłada na oddziały banków zagranicznych (zarejestrowanych za granicą, a nie w Polsce) obowiązek informowania deponentów o przynależności do systemu gwarancji. Zgodnie z obecnymi przepisami środki zgromadzone w oddziałach banków nie podlegają ochronie BFG, ale rodzimych instytucji gwarancyjnych.

"Projekt skraca okres, o który może być przedłużony termin na wypłatę środków z maksymalnie sześciu miesięcy do nie więcej niż 14 dni. Sąd będzie miał siedem dni na rozpatrzenie wniosku o przedłużenie tego terminu" - wyjaśnił wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że zniesione ma być także obniżenie wypłaty środków gwarantowanych, czyli tzw. udział własny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami środki z BFG mają zostać wypłacone deponentowi w ciągu 30 dni, nie później jednak niż, w terminie trzech miesięcy od momentu, w którym nie można podjąć oszczędności z banku. Termin trzymiesięczny można jednak przedłużyć o sześć miesięcy, do dziewięciu miesięcy. (PAP)

mmu/ je/ jbr/

pieniądze
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)