Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Terminal Morski LPG w Szczecinie przyjął już ponad sto statków z gazem

0
Podziel się:

Terminal Morski LPG w Szczecinie, należący do Orlen Gaz z grupy PKN Orlen, od
momentu uruchomienia działalności w 2009 r. przyjął już ponad sto statków, przeładowując w tym
czasie w sumie 217 tys. 208 ton gazu.

Terminal Morski LPG w Szczecinie, należący do Orlen Gaz z grupy PKN Orlen, od momentu uruchomienia działalności w 2009 r. przyjął już ponad sto statków, przeładowując w tym czasie w sumie 217 tys. 208 ton gazu.

Jak poinformował Orlen Gaz, setnym statkiem, który przycumował do nabrzeża szczecińskiego Terminalu Morskiego, był Gas Kaizen, który pod koniec grudnia 2013 r. przypłynął z rosyjskiego portu w Ust-Łudze i dostarczył ponad 2 tys. ton propanu.

"Pierwszy statek w 2014 r. wpłynął na szczeciński Terminal już 3 stycznia. Następny przewidywany jest jeszcze w tym miesiącu. W kolejnych miesiącach spodziewamy się w Szczecinie regularnych dostaw gazu drogą morską, wynikających z podpisanych kontraktów i ewentualnych dodatkowych zakupów spot" - podkreśliła Elżbieta Jabłońska z Orlen Gaz.

Według danych Orlen Gaz, w 2013 r. Terminal Morski LPG w Szczecinie przyjął w sumie 21 statków z gazem, które przypłynęły m.in. z Rosji, Wlk. Brytanii i Szwecji. Zakupy gazu, dostarczanego z tych kierunków drogą morską, stanowiły w tym czasie około 6 proc. wszystkich zakupów LPG w spółce.

Zdecydowana większość produktu - według spółki - nadal sprowadzana jest koleją i autocysternami, "ale dostawy morskie coraz częściej okazują się wygodną alternatywą".

Odpowiadając na pytania PAP, dotyczące działalności Terminalu Morskiego LPG w Szczecinie, Jabłońska zaznaczyła, że "porównanie wolumenu przeładunków LPG na Terminalu w 2012 i w 2013 r. wykazuje tendencję wzrostową". Orlen Gaz nie podał jednak bardziej szczegółowych danych.

Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz z grupy PKN Orlen jest największym podmiotem na krajowym rynku gazu płynnego. Zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan.

Spółka posiada m.in. sześć rozlewni, terminal lądowy w Sokółce (Podlaskie) oraz terminal morski w Szczecinie, przystosowany do rozładunku statków z gazem i magazynowania dostaw. Urządzenia obiektu umożliwiają tam też proces odwrotny: rozładunek autocystern i cystern kolejowych za pomocą sprężarek do zbiorników oraz załadunek statku ze zbiorników. (PAP)

mb/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)