Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
terroryzm w iraku
18.05.2013 07:10

Terroryzm w Iraku. Ponad 70 osób zginęło w zamachach

To efekt zamachów przeciwko sunnitom, przeprowadzonych w jednej z dzielnic Bagdadu oraz w mieście Bakuba na północy kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Ponad 70 osób zginęło wczoraj w Iraku w zamachach przeciwko sunnitom, przeprowadzonych w jednej z dzielnic Bagdadu oraz w mieście Bakuba na północy kraju. To najtragiczniejszy bilans zamachów w Iraku w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Według ostatnich informacji co najmniej 21 osób zginęło w eksplozji przydrożnej bomby w pobliżu kompleksu handlowego w zamieszkanej głównie przez sunnitów dzielnicy Amarija w zachodniej części Bagdadu.

Wcześniej w piątek dwa ładunki wybuchły przed meczetem w Bakubie, zabijając co najmniej 43 osoby. Ponad 50 jest rannych. Według policji pierwsza eksplozja nastąpiła, gdy wierni wychodzili z meczetu po świątecznych modłach. Ofiarą drugiego wybuchu padły również osoby, które przybyły na pomoc rannym. Bakuba leży około 50 kilometrów na północny wschód od Bagdadu.

Celem kolejnego zamachu była kawiarnia w Faludży, 65 km na zachód od Bagdadu. Eksplodował tam ładunek wybuchowy, zabijając dwie osoby i raniąc dziewięć - podała policja i władze szpitala.

Według agencji Associated Press doszło także do zamachu podczas pogrzebu sunnickiego w Madain. Jest to szyickie miasto położone około 20 km na południe od Bagdadu. W tym ataku zginęło osiem osób, 11 zostało rannych - podaje AP.

W ostatnich miesiącach w Iraku znacznie wzrosło napięcie między stanowiącymi większość ludności szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Nuriego al-Malikiego dąży do jej zmarginalizowania.

Akty przemocy skierowane przeciwko sunnickim i szyickim meczetom, jak też przeciwko siłom bezpieczeństwa i agendom zdominowanego przez szyitów rządu wyraźnie nasiliły się po przeprowadzonej miesiąc temu policyjnej pacyfikacji obozu protestujących sunnitów w pobliżu Kirkuku na północy Iraku.

Powiązani z Al-Kaidą sunniccy ekstremiści liczą na ponowne rozpętanie międzywyznaniowego konfliktu, jaki przez pierwsze lata po obaleniu dyktatury Saddama Husajna spychał kraj na krawędź wojny domowej. Zamiarom tym sprzyja sytuacja w sąsiedniej Syrii, gdzie od ponad dwóch lat sunniccy w większości rebelianci walczą z reżymem prezydenta Baszara el-Asada.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragiczny koniec roku w Iraku. Są zabici i ranni 22 osoby zginęły, a 83 zostały ranne w serii eksplozji, do których doszło w poniedziałek w kilku miastach w Iraku.
Trzy krwawe zamachy. Zabili generała Gen. Nadhum Tajeh jechał do pracy, gdy grupa poruszających się samochodem napastników otworzyła do niego ogień.
FBI udaremniło zamach terrorystyczny Federalne Biuro Śledcze (FBI) poinformowało dzisiaj, że aresztowało 24-letniego mężczyznę w stanie Minnesota, i najprawdopodobniej zapobiegło w ten sposób kolejnemu atakowi terrorystycznemu na terytorium USA.
Tagi: terroryzm w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz