Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 13:08

Thomas Hammarberg i Jacek Cygan wśród kawalerów Orderu Uśmiechu

Były Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg i autor piosenek Jacek Cygan znaleźli się wśród nowych kawalerów Orderu Uśmiechu - poinformowała w poniedziałek sekretarz Kapituły Barbara Kolago.

Podziel się
Dodaj komentarz

Były Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg i autor piosenek Jacek Cygan znaleźli się wśród nowych kawalerów Orderu Uśmiechu - poinformowała w poniedziałek sekretarz Kapituły Barbara Kolago.

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała osiem nowych odznaczeń.

Order przyznano m.in. Thomasowi Hammarbergowi - szwedzkiemu dyplomacie i obrońcy praw człowieka. Hammarberg był sekretarzem generalnym Amnesty International, a w latach 2006-12 Komisarzem Praw Człowieka Rady Europy.

Wśród nowych kawalerów znalazł się również Jacek Cygan - autor tekstów piosenek dla dzieci i dorosłych, scenarzysta, autor musicali, organizator festiwali muzycznych.

Order otrzyma również konsultant krajowy w dziedzinie Otolaryngologii prof. Henryk Skarżyński - lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Odznaczono także Gerharda Schulza, byłego nauczyciela i dyrektora szkoły w Funfeichen w Niemczech, Jacka Janiaka - społecznika, dyrektora Domu Kultury "Słowianin" w Szczecinie, Tomasza Królaka - policjanta z Bilczy koło Kielc, od lat promującego bezpieczeństwo ruchu drogowego wśród dzieci.

Wśród kawalerów Orderu znaleźli się także burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek - założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia "Dwa Serca" oraz Jacek Zalewski z Lesznowoli - założyciel Stowarzyszenia Dobra Wola, inicjator i organizator "Tataspartakiady" dla niepełnosprawnych dzieci z całej Polski.

Order Uśmiechu jest jedynym na świecie odznaczeniem przyznawanym wyłącznie na wniosek dzieci. Przez 45 lat odznaczono nim 959 osób. Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest Marek Michalak, obecny rzecznik praw dziecka.

Kapituła zbiera się dwa razy do roku - w okolicy pierwszego dnia wiosny i ostatniego dnia lata. Obecnie liczy ona ponad 60 osób.

Historia Orderu Uśmiechu związana jest z nadawaną w latach 60. dobranocką "Jacek i Agatka". W 1967 r. Wanda Chotomska, autorka serii, opowiedziała w wywiadzie udzielonym "Kurierowi Polskiemu" o swoim spotkaniu z chorymi dziećmi w jednym ze szpitali. Pewien chłopiec - jak relacjonowała - powiedział, że chętnie dałby Jacusiowi jakiś medal albo order. Zofia Zdanowska, która przeprowadzała wywiad z Chotomską, powiedziała o tym pomyśle kierownikowi działu łączności z czytelnikami Włodzimierzowi Karwanowi, a on wpadł na pomysł, aby stworzyć dziecięce odznaczenie.

Kilka dni później Jacek i Agatka powiedzieli na antenie, że jest pomysł stworzenia orderu, który nadawałyby tylko dzieci i ogłosili konkurs na projekt Orderu Uśmiechu.

Wkrótce zaczęły napływać wnioski, w których dzieci zgłaszały kandydatów do swego odznaczenia. Powołano Kapitułę Orderu Uśmiechu, jej przewodniczącą wybrana została pisarka Ewa Szelburg-Zarembina. Jesienią 1968 r. odbyło się posiedzenie Kapituły, na którym przyznano Order po raz pierwszy. Kawalerem z legitymacją nr 1 został prof. Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania.

W 1979 r., ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę.

Wśród kawalerów Orderu są m.in. Jan Paweł II, XIV Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Astrid Lindgren, Ewa Szelburg-Zarembina, Danuta i Jacek Kuroniowie, Irena Santor, Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Krystyna Feldman, Irena Kwiatkowska, Steven Spielberg.

Najmłodszym Kawalerem Orderu Uśmiechu został w 1994 r. 23-letni wówczas Michalak; najstarszą odznaczoną tym orderem osobą była 97-letnia Irena Sendlerowa (w 2007 r.).(PAP)

akw/ pz/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz