Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Thomas Simaku laureatem Konkursu Kompozytorskiego im. Lutosławskiego

0
Podziel się:

Thomas Simaku - brytyjski kompozytor o pochodzeniu albańskim - został
laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Witolda Lutosławskiego. Zorganizowano go w
100-lecie urodzin kompozytora.

Thomas Simaku - brytyjski kompozytor o pochodzeniu albańskim - został laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Witolda Lutosławskiego. Zorganizowano go w 100-lecie urodzin kompozytora.

Zwycięski utwór - Koncert na orkiestrę skomponowany przez Simaku - zostanie wykonany 28 września na koncercie finałowym "Warszawskiej Jesieni".

II nagrodę w konkursie otrzymał Brytyjczyk Chris Roe za utwór "Lavoisier's Mirrors", laureatką III nagrody została kompozytorka rosyjska Natalia Czepeluk za utwór "Aria II". Kompozycję "Signal to Signalless" Japończyka Chikako Yamanakę uhonorowano wyróżnieniem.

Na konkurs nadesłano 160 kompozycji z całego świata, m.in. Argentyny, Armenii, Australii, Boliwii, Chin, Gruzji, Hiszpanii, Honk Kongu, Iranu, Izraela, Kanady, Niemiec, Polski, Rosji, Serbii i USA.

W konkursie oceniano utwory symfoniczne na orkiestrę o składzie właściwym dla ostatnich symfonii Lutosławskiego. Jednym z warunków zgłoszenia partytury do konkursu było, aby utwór trwał nie krócej niż 10 min.

Kompozycje oceniało jury w składzie: Luca Francesconi, Kazimierz Kord, Magnus Lindberg, Steven Stucky, Paweł Szymański i Tadeusz Wielecki. Ten ostatni, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", ogłosił nazwiska laureatów na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.

"Konkursy kompozytorskie im. Witolda Lutosławskiego organizowane są w Polsce od wielu lat, zaczęły się jeszcze za życia kompozytora (zm. w 1994 r.)" - mówił prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego Grzegorz Michalski. "Dla Lutosławskiego miało to przede wszystkim znaczenie jako realizacja idei wspierania młodych twórców. Adresował te konkursy do młodzieży kompozytorskiej" - zaznaczył. W tym roku w regulaminie konkursu nie przewidziano limitu wieku; laureat ma 55 lat.

"Na konkurs zgłoszono 160 niezwykle obszernych utworów, które pisze się nie krócej niż pięć, sześć miesięcy. Fakt, że taka liczba kompozytorów z całego świata zechciała poświęcić tyle czasu na napisanie utworu na konkurs, świadczy o jego wielkim sukcesie" - ocenił prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz.

Thomas Simaku (ur. w 1958 r. w Kavaje w Albanii) ukończył studia w 1982 r. w Konserwatorium tirańskim. Potem pracował z muzykami ludowymi w miasteczku na północy kraju. Wyemigrował do Wielkiej Brytanii w 1991 r. Tam otrzymał w 1996 r. stopień doktora w zakresie kompozycji na Uniwersytecie York. Następnie przebywał na stypendium w USA.

Simaku jest pierwszym albańskim kompozytorem, którego muzyka jest prezentowana na prestiżowych festiwalach międzynarodowych. Jego muzykę wykonywano dziewięciokrotnie na Światowych Dniach Muzyki w Niemczech, które organizuje Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Grano ją także na festiwalach muzycznych m.in. w Innsbrucku, Rzymie, Alicante, Weimarze, Miami i Stambule.

Obecnie Simaku jest starszym wykładowcą kompozycji na Uniwersytecie w York.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski w 100-lecie urodzin Lutosławskiego zorganizowały Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Związek Kompozytorów Polskich oraz Instytut Muzyki i Tańca.

I nagrodę w wysokości 10 tys. euro ufundował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. II nagrodę w kwocie 5 tys. euro przyznało Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca, III nagrodę w kwocie 3 tys. euro - Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Wyróżnienie zostało przyznane honorowo. (PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)