Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TI: Polska poprawiła swój Wskaźnik Percepcji Korupcji

0
Podziel się:

Polska jest trzecim - po Estonii i Słowenii - z najmniej skorumpowanych
krajów pośród państw, które przeszły transformację systemową - powiedział we wtorek PAP dyrektor
Transparency International na Europę i Azję Centralną Miklos Marshall.

Polska jest trzecim - po Estonii i Słowenii - z najmniej skorumpowanych krajów pośród państw, które przeszły transformację systemową - powiedział we wtorek PAP dyrektor Transparency International na Europę i Azję Centralną Miklos Marshall.

Według opublikowanego w Berlinie najnowszego raportu TI w tym roku Wskaźnik Percepcji Korupcji (CPI) wyniósł w Polsce 5,3 - tyle samo co w Kostaryce i Omanie. Polska znalazła się na 41. miejscu wśród 178 państw uwzględnionych w zestawieniu CPI. W 2009 r. Polska zajmowała niższe, 49. miejsce ze wskaźnikiem 5. Im bardziej przeżarte korupcją państwo, tym niższy wskaźnik CPI w skali od 0 do 10.

"Tegoroczny raport TI zawiera dobre wiadomości dla Polski. Po Estonii i Słowenii Polska jest najbardziej czystym krajem wśród państw po transformacji systemowej i nowych członków UE" - powiedział Marshall. Zastrzegł, że CPI na poziomie 5,3 nie oznacza, iż korupcja nie stanowi już problemu w Polsce.

Jak dodał, w tegorocznym zestawieniu CPI Czechy i Węgry, które w przeszłości wypadały lepiej bądź podobnie jak Polska, w tym roku dramatycznie spadły w rankingu TI.

"Analitycy i ci, którzy robią interesy w Polsce, doceniają z zewnątrz gospodarcze osiągnięcia Polski i działania przeciwko korupcji" - ocenił Marshall.

Jego zdaniem Polska prowadziła bardziej solidną politykę fiskalną oraz w zakresie wydatków państwa i w mniejszym stopniu niż pozostałe państwa UE ucierpiała wskutek kryzysu finansowego i gospodarczego. Państwa mocno dotknięte kryzysem, takie jak Węgry czy Grecja, znacznie pogorszyły swoje wskaźniki CPI.

Zdaniem Marshalla czynnikiem, który także wpłynął na dobry rezultat Polski w zestawieniu Transparency International, może być lepszy i bardziej przejrzysty niż w innych państwach regionu system finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych. "Trzecim czynnikiem może być to, że działania rządu premiera Donalda Tuska zostały dobrze ocenione przez wielu analityków i obserwatorów. Rząd uczynił walkę z korupcją jednym ze swoich priorytetów. Rozumie też, że zwalczanie korupcji musi iść w parze z solidnymi reformami makroekonomicznymi. Myślę, że międzynarodowa społeczność biznesowa ocenia, iż prowadzenie działalności w Polsce jest obecnie łatwiejsze niż wcześniej" - skomentował Marshall.

Z tegorocznego raportu TI wynika, że blisko 3/4 państw jest postrzeganych jako bardzo skorumpowane. Najmniej skorumpowane w 2010 r. są Dania, Nowa Zelandia i Singapur, gdzie CPI wyniósł 9,3, oraz Finlandia i Szwecja (9,2). Najbardziej skorumpowane kraje to Somalia (1,1), Birma, Afganistan (1,4), Irak (1,5), Sudan, Uzbekistan i Turkmenistan (1,6).

Wskaźnik CPI jest określany na podstawie sondaży wśród przedsiębiorców i specjalistów.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ az/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)