Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Times": Skrajnie prawicowy Jobbik otwiera oddział w Londynie

0
Podziel się

Skrajne ugrupowanie węgierskiej prawicy Jobbik otwiera w niedzielę oddział w
Londynie działający pod nazwą British Jobbik Society - poinformował w sobotę dziennik "The Times".

bEgPSdJx

Skrajne ugrupowanie węgierskiej prawicy Jobbik otwiera w niedzielę oddział w Londynie działający pod nazwą British Jobbik Society - poinformował w sobotę dziennik "The Times".

Celem oddziału, który będzie miał siedzibę w północnym Londynie, ma być "dopilnowanie, by Węgrzy mieszkający w Wielkiej Brytanii zrozumieli i poparli narodowe wartości i program Jobbika" - napisano na internetowych stronach partii.

Jobbik jest oskarżany o wzniecanie na Węgrzech napięć na tle rasowym, zwłaszcza przeciw mniejszości romskiej. W czasie kampanii przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego (PE) ugrupowanie twierdziło, że Romowie obniżają ogólny poziom życia na Węgrzech. Jobbik występuje też przeciwko Słowakom i Rumunom.

bEgPSdJz

Wraz z wrogo nastawioną do imigrantów Brytyjską Partią Narodową (ang. BNP), Jobbik tworzy koalicję w PE, stawiającą sobie za cel utworzenie samodzielnego klubu. W koalicji pod formalną nazwą Sojusz Europejskich Partii Nacjonalistycznych są również partie z Belgii i Szwecji, które nie mają swych przedstawicieli w PE.

W wyborach do PE Jobbik zdobył 14,7 proc. głosów i w Strasburgu jest reprezentowany przez trzech europosłów; BNP poparło w wyborach 5,8 proc. Brytyjczyków, dzięki czemu ma ona w PE dwóch eurodeputowanych. (PAP)

asw/ ap/

bEgPSdKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)