Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK bada wniosek prezydenta ws. zwracania się przez polskie sądy do Trybunału w Luksemburgu

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny na wniosek Lecha
Kaczyńskiego bada ustawę upoważniającą prezydenta do złożenia
oświadczenia o uznaniu właściwości Trybunału Sprawiedliwości
Wspólnot Europejskich w Luksemburgu do rozpatrywania pytań
prawnych, kierowanych przez wszystkie polskie sądy w zakresie
współpracy policyjnej i sądowej.

Trybunał Konstytucyjny na wniosek Lecha Kaczyńskiego bada ustawę upoważniającą prezydenta do złożenia oświadczenia o uznaniu właściwości Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w Luksemburgu do rozpatrywania pytań prawnych, kierowanych przez wszystkie polskie sądy w zakresie współpracy policyjnej i sądowej.

Ustawa została przyjęta przez Sejm w ubiegłym roku. Prezydent uważa, że jej stosowanie może powodować przewlekłość postępowania.

W ocenie prezydenta "umożliwienie wszystkim polskim sądom, w tym sądom orzekającym w sprawach w pierwszej instancji, zwracania się do Trybunału Sprawiedliwości o orzeczenie w trybie prejudycjalnym (czyli przed wyrokiem sądu - PAP) o ważności i wykładni wskazanych w Traktacie aktów z zakresu współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych - jest niezgodne z przepisem Konstytucji gwarantującym każdemu prawo do rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki".

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wszystkie sądy mają prawo zwrócenia się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem prawnym o wykładnię przepisów prawa wspólnotowego z zakresu integracji gospodarczej i społecznej (traktatu Wspólnot Europejskich, aktów wspólnotowych i statutów organów unijnych). Oprócz tego istnieje możliwość zwracania się z pytaniami z zakresu tzw. III filaru UE czyli współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych.

W tym przypadku państwo członkowskie, składając oświadczenie o uznaniu właściwości Trybunału Sprawiedliwości wskazuje, czy prawo zwracania się z pytaniami przyznane zostaje każdemu sądowi państwa członkowskiego, czy też ograniczone zostaje do sądów, od których orzeczeń nie służy środek odwoławczy według prawa krajowego. Średni czas rozpatrywania pytania przez Trybunał wynosi 20 miesięcy.

Zdaniem prezydenta "fakt uznania przez 17 państw członkowskich właściwości Trybunału Sprawiedliwości do orzekania w tym trybie w zakresie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych, nie może stanowić istotnej dla Polski przesłanki rozszerzenia kognicji Trybunału Sprawiedliwości".

Oświadczenia takiego nie złożyły, poza Polską, następujące kraje członkowskie UE: Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Irlandia, Malta, Rumunia, Zjednoczone Królestwo i Słowacja.

Trybunał bada sprawę w pełnym składzie. (PAP)

dom/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)