Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK: brak zażalenia na decyzję sądu apelacyjnego - zgodny z konstytucją

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że zgodny z konstytucją jest
przepis niepozwalający odwoływać się osobom, którym sąd apelacyjny odmówił wznowienia zakończonego
prawomocnie postępowania karnego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że zgodny z konstytucją jest przepis niepozwalający odwoływać się osobom, którym sąd apelacyjny odmówił wznowienia zakończonego prawomocnie postępowania karnego.

Sprawa dotyczyła kobiety, która po odmowie przez sąd apelacyjny wznowienia postępowania karnego, złożyła zażalenie, ale sąd go nie przyjął. Przegrała również w Sądzie Najwyższym, który uznał, że w tej sprawie zażalenie nie przysługuje.

W tej sytuacji kobieta złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Twierdziła, że brak możliwości złożenia zażalenia na postanowienie sądu apelacyjnego narusza zasadę równości obywateli i prawo do dwuinstancyjnego postępowania sądowego.

Do jej skargi konstytucyjnej przyłączyła się Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Stwierdziła, że skoro kodeks postępowania karnego, pozwala na zaskarżanie postanowienia o odmowie wznowienia postępowania, gdy wyda je sąd okręgowy, to powinien pozwalać na zaskarżanie takich samych postanowień wydanych przez sąd apelacyjny.

Rzecznik podkreśliła, że obywatele znajdujący się w takiej samej sytuacji mogliby być różnie traktowani tylko, gdyby taka potrzeba wynikała ze stosowania innych zasad konstytucyjnych. W tym wypadku tak nie jest - uznała Lipowicz.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny potwierdził przepis, który uniemożliwia zaskarżenie postanowienia sądu apelacyjnego, oddalającego wniosek o wznowienie zakończonego postępowania karnego, nie narusza konstytucji (sygn. SK 23/10).

Trybunał wyjaśnił, że sąd apelacyjny nie rozpatruje w takiej sytuacji sprawy, w której został wydany prawomocny wyrok karny, a jedynie sprawdza, czy istnieją podstawy do wznowienia postępowania.

Wniosek o wznowienie postępowania karnego można złożyć w trzech sytuacjach: jeżeli w związku z nim dopuszczono się przestępstwa, a przestępstwo to miało wpływ na wydanie wyroku; jeżeli pojawią się nowe fakty lub dowody, których sąd wcześniej nie znał, albo jeżeli wyrok został wydany na podstawie przepisów, które Trybunał Konstytucyjny uznał później za niezgodne z konstytucją. Zakończone postępowanie może być też wznowione z urzędu przez sąd. (PAP)

ede/ kjed/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)