Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK: przepisy o skardze kasacyjnej do NSA - zgodne z konstytucją

0
Podziel się:

Przepisy dotyczące wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego
przez osoby ubogie, korzystające z pomocy adwokata z urzędu, są zgodne z konstytucją - orzekł w
czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Przepisy dotyczące wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego przez osoby ubogie, korzystające z pomocy adwokata z urzędu, są zgodne z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał wydał wyrok po tym, jak w maju odroczył rozprawę.

Na sporządzenie skargi do NSA przez adwokata lub radcę prawnego osoby, które chcą zaskarżyć wyrok sądu I instancji, mają 30 dni, licząc od dnia doręczenia im odpisu wyroku sądu. Gdy osoby, których nie stać na wynajęcie adwokata, radcy prawnego, czy - w sprawach podatkowych - doradcy podatkowego, składają wniosek o przyznanie pełnomocnika z urzędu, bywa, że postępowanie o jego wyznaczenie toczy się ponad 30 dni. Wówczas pełnomocnik wyznaczony np. przez okręgową radę adwokacką ma tylko siedem dni, licząc od doręczenia mu pełnomocnictwa, na złożenie skargi wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu na jej złożenie. W tym czasie musi się zapoznać ze sprawą, przeczytać akta, skontaktować się ze skarżącym.

Trybunał rozpatrywał równolegle dwie skargi. Jedną złożyła kobieta, która chciała zaskarżyć do NSA niekorzystny dla niej wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego w sprawie odmowy przyznania jej zasiłku. Ze względu na jej trudną sytuację finansową, sąd przyznał jej prawo do adwokata z urzędu. Gdy adwokat został wyznaczony przez okręgową radę adwokacką i otrzymał pełnomocnictwo, skontaktował się ze skarżącą, zapoznał się z aktami sprawy i złożył skargę kasacyjną wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia. WSA jednak odmówił przywrócenia terminu do wniesienia kasacji, bo stwierdził, że wniosek został złożony za późno. Drugą skargę do TK złożył mężczyzna, który znalazł się w identycznej sytuacji.

Podczas czwartkowej rozprawy przed TK zarówno przedstawiciele skarżących, jak i prokurator Grażyna Grodzińska z Prokuratury Generalnej podkreślali, że termin na przygotowanie skargi nie może być krótszy niż 30 dni, niezależnie od tego, czy skargę przygotowuje pełnomocnik wyznaczony z urzędu, czy wybrany przez klienta.

Grodzińska dodała także, że - jej zdaniem - w przypadku, gdy klient złoży wniosek o wyznaczenie mu pełnomocnika z urzędu, bieg terminu na złożenie skargi kasacyjnej do NSA powinien zostać zawieszony do czasu, aż właściwa rada (np. adwokacka, radcowska) wyznaczy pełnomocnika i go o tym poinformuje.

W maju, podczas pierwszej rozprawy przed TK, adwokat Piotr Pawłowski, reprezentujący jednego z dwóch skarżących wskazywał, że prawo do dwuinstancyjnego postępowania sądowo-administracyjnego zostaje naruszone, bo termin na wniesienie skargi razem z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia jest za krótki, żeby pełnomocnik mógł się zapoznać z aktami sprawy i napisać skargę.

Reprezentujący Sejm poseł Andrzej Duda przekonywał wtedy, że przepisy są konstytucyjne, bo mimo wszystko gwarantują prawo do dwuinstancyjnego postępowania sądowego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że zgodne z konstytucją jest liczenie siedmiodniowego terminu na złożenie skargi wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia dopiero od chwili, gdy ustanowiony z urzędu pełnomocnik mógł rzeczywiście przeczytać akta sprawy, a nie od momentu, gdy dowiedział się, że jest pełnomocnikiem w danej sprawie.

Sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz uzasadniając wyrok stwierdziła, że sądy administracyjne interpretują przepis o skardze kasacyjnej w sposób niezgodny z konstytucją, zakładając, że siedmiodniowy termin na złożenie wniosku o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej liczy się od chwili, gdy pełnomocnik z urzędu dowiedział się, że jest pełnomocnikiem w danej sprawie. Takie rozumienie tego przepisu wypacza ideę pomocy prawnej, a osoba uboga nie może skutecznie dochodzić swoich praw - podkreśliła.

Zdaniem TK tylko, jeżeli termin na złożenie wniosku o przywrócenie terminu do złożenia kasacji będzie liczony od chwili, kiedy pełnomocnik będzie mógł rzeczywiście przeczytać dokumenty, przepis ten będzie zgodny z zasadą sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy i zasadą dwuinstancyjnego postępowania sądowego.

Wronkowska-Jaśkiewicz zasugerowała, by Sejm wprowadził do przepisów o postępowaniu przed sądami administracyjnymi możliwość zawieszenia biegu 30-dniowego terminu na złożenie skargi kasacyjnej na czas postępowania ws. wyznaczenia pełnomocnika z urzędu. (PAP)

ede/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)