Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK: przepisy związane z sądami w trybie wyborczym - sprzeczne z konstytucją

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że przepisy, które uniemożliwiają
wznowienie postępowania po orzeczeniach sądów w sprawach rozpatrywanych w trybie wyborczym - są
niezgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że przepisy, które uniemożliwiają wznowienie postępowania po orzeczeniach sądów w sprawach rozpatrywanych w trybie wyborczym - są niezgodne z konstytucją.

Zgodnie z prawem w czasie kampanii wyborczych skarżący się m.in. kandydaci i komitety wyborcze korzystają ze specjalnego trybu sądowego. Po złożeniu skargi sąd (w I instancji - okręgowy, w II instancji - apelacyjny) ma 24 godziny na wydanie rozstrzygnięcia. Postanowienie, które zapada w II instancji, podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie uważa, że brak możliwości weryfikacji tych postępowań za pomocą skargi o ich wznowienie jest sprzeczny z ustawą zasadniczą. Jego zdaniem prawo do wniesienia skargi wznowieniowej w niczym nie zagraża efektywności i szybkości rozpoznawania spraw w trybie wyborczym.

Trybunał uznał, że dostępne środki prawne nie zapewniają odpowiedniej ochrony praw wszystkim uczestników postępowania. Zdaniem sędziów ograniczenia dotyczące wznowienia postępowania mogą prowadzić do sytuacji, w której orzeczenie oparte na błędnych ustaleniach faktycznych wywołuje skutki prawne.

Jak podkreślono w komunikacie prasowym po orzeczeniu, wznowienie postępowania ma charakter wyjątkowy, a z uwagi na szczególny charakter będzie z reguły toczyć się już po wyborach. TK jest zdania, że możliwość wznowienia postępowania nie będzie zatem niweczyć celów postępowania prowadzonego w kampanii wyborczej.(PAP)

stk/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)