Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK: ustawodawca decyduje, kto ma prawo do paszportu dyplomatycznego

0
Podziel się:

Ustawodawca ma swobodę w tworzeniu katalogu uprawnionych do dysponowania
paszportem dyplomatycznym - uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że pominięcie
Rzecznika Praw Obywatelskich, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, przewodniczącego Krajowej Rady
Radiofonii i Telewizji oraz prezesa Narodowego Banku Polskiego jest zgodne z konstytucją.

Ustawodawca ma swobodę w tworzeniu katalogu uprawnionych do dysponowania paszportem dyplomatycznym - uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że pominięcie Rzecznika Praw Obywatelskich, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz prezesa Narodowego Banku Polskiego jest zgodne z konstytucją.

Przepisy ustawy o dokumentach paszportowych zaskarżył do TK prezydent Lech Kaczyński. W jego ocenie "wymiana doświadczeń na forum międzynarodowym, pomiędzy przedstawicielami najważniejszych organów w państwie z ich odpowiednikami poza granicami kraju, służy poprawie sprawności działania instytucji państwowych przez nie reprezentowanych".

"Instrumentem, który ułatwia wymianę doświadczeń oraz udział w istotnych wydarzeniach na forum międzynarodowym jest właśnie m.in. paszport dyplomatyczny" - uznał. W ocenie prezydenta takich instrumentów potrzebują RPO, prezes NIK, przewodniczący KRRiT oraz prezes NBP.

Trybunał, który badał sprawę w pełnym składzie, nie podzielił opinii prezydenta. Zaznaczył, że jest tzw. prawodawcą negatywnym, z czego wynikają istotne w niniejszej sprawie konsekwencje. Dopuszczalność oceny przez TK przepisu w zakresie, w jakim pomija on pewne elementy, może budzić wątpliwości. Trybunał nie jest uprawniony do poszukiwania i ustalania kryterium decydującego o katalogu podmiotów uprawnionych do paszportu dyplomatycznego.

W ocenie TK z samego faktu dysponowania paszportem nie wynikają żadne przywileje. Państwo przyjmujące może przyjąć posiadacza paszportu dyplomatycznego ze zwyczajową kurtuazją, ale nie ma takiego obowiązku. Według TK nie można przyjąć, że przy określaniu kręgu uprawnionych do paszportu dyplomatycznego miała miejsce uznaniowość i brak ratio legis.

W ocenie TK nakaz równego traktowania odnosi się do systemu praw i wolności jednostki, a nie do funkcjonowania instytucji publicznych.

Zgodnie z ustawą o dokumentach paszportowych uprawnionymi do otrzymania paszportu dyplomatycznego są: prezydent RP, marszałek i wicemarszałkowie Sejmu, marszałek i wicemarszałkowie Senatu, prezes i wiceprezesi Rady Ministrów, ministrowie, sekretarze i podsekretarze stanu, posłowie i senatorowie, posłowie do Parlamentu Europejskiego wybrani w RP, prezes, wiceprezesi i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, I prezes i prezesi Sądu Najwyższego oraz prezes i wiceprezesi Naczelnego Sądu Administracyjnego.(PAP)

dom/ itm/ jra/

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)