Notowania

wiadomości
05.09.2011 12:00

TK zbada przepisy dot. ekstradycji obywatela polskiego do USA

21 września Trybunał Konstytucyjny orzeknie o zgodności z konstytucją umowy ekstradycyjnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi . Skargę złożył mężczyzna, który ma zostać wydalony do Stanów Zjednoczonych, gdzie ciąży na nim zarzut wyłudzenia 1 mln dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*21 września Trybunał Konstytucyjny orzeknie o zgodności z konstytucją umowy ekstradycyjnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi . Skargę złożył mężczyzna, który ma zostać wydalony do Stanów Zjednoczonych, gdzie ciąży na nim zarzut wyłudzenia 1 mln dolarów. *

Skarżący Randy Craig L. uważa, że przepis umowy ekstradycyjnej z 1996 r. dopuszczający ekstradycję jest nieostry i niedookreślony; nie spełnia standardów demokratycznego państwa prawnego. Według niego z przepisu nie wynika, na jakiej podstawie można ustalić, iż możliwa jest ekstradycja obywatela polskiego.

Zdaniem skarżącego naruszona została również wolność od ekstradycji obywatela polskiego i prawo do bycia sądzonym w polskim systemie prawnym.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna sprawę w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz, sprawozdawcą będzie prezes TK Andrzej Rzepliński.

Randy Craig L. próbując uniknąć zarzutów o oszustwo wyjechał z USA; przebywał w Izraelu, potem w Polsce. W 2008 r. otrzymał obywatelstwo polskie. Kilkanaście dni później został zatrzymany, a do sądu wpłynął wniosek prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania i przeprowadzenie procedury ekstradycyjnej. Sąd okręgowy uznał jednak, że ekstradycja obywatela polskiego do USA jest niedopuszczalna.

Prokurator generalny złożył skargę kasacyjną od tego orzeczenia. Sąd Najwyższy uchylił postanowienie sądu okręgowego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Sąd okręgowy rozpatrując ponownie sprawę stwierdził dopuszczalność ekstradycji. Od tego postanowienia skarżący wniósł zażalenie do sądu apelacyjnego; zarzucając niezgodność przepisu z konstytucją. Sąd apelacyjny pozostawił zarzuty bez rozpoznania.(PAP)

edom/ bos/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz