Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TNS OBOP: 48 proc. źle ocenia rząd, 38 proc. - dobrze

0
Podziel się

48 proc. respondentów źle ocenia działalność rządu; dobrą opinię wystawia
Radzie Ministrów 38 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP. W ocenie 50 proc. ankietowanych Donald Tusk
dobrze wypełnia obowiązki premiera, przeciwnego zdania jest 40 proc. badanych.

bEhDwfhh

48 proc. respondentów źle ocenia działalność rządu; dobrą opinię wystawia Radzie Ministrów 38 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP. W ocenie 50 proc. ankietowanych Donald Tusk dobrze wypełnia obowiązki premiera, przeciwnego zdania jest 40 proc. badanych.

Wśród osób mających negatywną opinię o rządzie, 35 proc. "raczej" a 13 proc. "zdecydowanie" źle ocenia jego prace. Natomiast w grupie osób pozytywnie oceniających Radę Ministrów, 2 proc. ocenia jej działalność "zdecydowanie" a 36 proc. "raczej" dobrze. 14 proc. ankietowanych nie wyraziło opinii.

Notowania rządu pogorszyły się w stosunku do poprzedniego sondażu z kwietnia. Grupa osób źle oceniających prace Rady Ministrów zwiększyła się o 4 punkty proc., natomiast osób wystawiających pozytywną opinię jest mniej o 3 punkty proc.

bEhDwfhj

Opinie ankietowanych o rządzie różnią się w zależności od stopnia zainteresowania polityką. Z aprobatą o obecnym gabinecie wypowiada się 27 proc. osób, które w ogóle interesują się zagadnieniami politycznymi, natomiast wśród respondentów bardzo zainteresowanych sprawami ze świata polityki, odsetek takich ankietowanych wynosi dużo więcej - 53 proc.

Dobre oceny wystawiają rządowi - zdecydowanie częściej niż inni - sympatycy PO (68 proc.) oraz osoby o poglądach centroprawicowych (55 proc.). Krytyczne zdanie o funkcjonowaniu obecnego gabinetu - częściej niż ogół badanych - mają zwolennicy PiS (66 proc.) oraz respondenci o poglądach prawicowych (54 proc.).

Wśród respondentów, którzy dobrze oceniają to, jak Donald Tusk wykonuje obowiązki premiera, 7 proc. uważa, że robi to "zdecydowanie" dobrze, a 43 proc., że "raczej dobrze". Natomiast w grupie osób krytycznie wypowiadających się o szefie rządu, 13 proc. sądzi, że "zdecydowanie" źle wypełnia on swe obowiązki, a 27 proc. uważa, że Tusk robie to "raczej" źle. 10 proc. nie wyraziło opinii.

W porównaniu z poprzednim miesiącem o 5 punktów proc. mniej jest osób, które dobrze oceniają pracę premiera; jednocześnie o tyle samo zwiększyła się grupa respondentów mających negatywną opinię o tym, jak Donald Tusk wypełnia obowiązki szefa rządu.

bEhDwfhp

TNS OBOP zauważa przy tym, że choć notowania premiera pogorszyły się w maju w stosunku do sondażu z poprzedniego miesiąca, są one jednak lepsze niż oceny, które respondenci wystawiali Tuskowi w marcu tj. przed katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Wraz ze wzrostem poziomu zainteresowania polityką (od 35 proc., wśród osób, dla których polityka w ogóle nie jest przedmiotem zainteresowania, do 61 proc. wśród badanych bardzo zainteresowanych sprawami politycznymi) rośnie odsetek respondentów, którzy o pracy Donalda Tuska jako premiera wypowiadają się z aprobatą.

Częściej niż inni, dobre oceny szefowi rządu wystawiają także zwolennicy PO (82 proc.) oraz SLD (71 proc.) a także osoby o poglądach lewicowych (75 proc.) i centrolewicowych (71 proc.). Sympatycy PiS (69 proc.) oraz badani o prawicowych poglądach politycznych (47 proc.) - częściej niż pozostali - są zdania, że Tusk źle wypełnia obowiązki premiera.

TNS OBOP przeprowadził sondaż w dniach 7-10 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. (PAP)

bEhDwfhq

mok/ jra/

bEhDwfhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)