Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TNS OBOP: 93 proc. kobiet uważa, że w ciąży należy unikać używek

0
Podziel się

Spośród różnych czynników, które mogą mieć ujemny wpływ na rozwijający się
płód, najczęściej wskazywane są używki (93 proc.) - wynika z badania TNS OBOP "Polka w ciąży".

bDJEAGjp

Spośród różnych czynników, które mogą mieć ujemny wpływ na rozwijający się płód, najczęściej wskazywane są używki (93 proc.) - wynika z badania TNS OBOP "Polka w ciąży".

Raport z badań na temat zmian w stylu życia i emocjach w okresie ciąży został zaprezentowany w środę na spotkaniu z dziennikarzami.

Badanie pokazało, że jako bardzo istotne czynniki dla rozwijającego się płodu kobiety wskazywały też regularne wizyty u lekarza i wykonywanie kontrolnych badań (86 proc.), zachowanie higieny osobistej (85 proc.), sposób odżywiania się (78 proc.), przyjmowanie leków tylko po konsultacji z lekarzem (77 proc.), unikanie stresu (76 proc.), utrzymanie dobrego samopoczucia (65 proc.) oraz odpowiednią aktywność fizyczną (44 proc.).

bDJEAGjr

Z kolei kobiety na pytanie, jak powinien wyglądać styl życia kobiety w ciąży, odpowiadają, że ciężarne powinny unikać stresu (66 proc.), mieć więcej ruchu (18 proc.), prowadzić spokojny tryb życia (17 proc.), dużo odpoczywać (14 proc.), spacerować (13 proc.), nie denerwować się (12 proc.), dobrze się odżywiać (12 proc.), unikać używek i przemęczania się (po 11 proc.).

Psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie dr Ewa Jarczewska-Gerc zwróciła uwagę, że badania pokazały ciekawą zależność. "Kobiety, planując ciążę, oczekują, że w naturalny sposób zmienią swój styl życia (72 proc.), jednakże, kiedy znajdą się już w takiej sytuacji, niewiele z nich wciela te plany w życie (29 proc.)". "Chcemy, ale nie umiemy lub nie wiemy jak zmienić styl życia" - oceniła.

Spośród tych kobiet, które zmieniły styl życia w ciąży, część ograniczyła wysiłek fizyczny (7 proc.), zrezygnowała lub ograniczyła pracę (6 proc.), unikała stresu (5 proc.), zmieniła sposób żywienia (3 proc.) i spędzała dużo czasu na spacerach (3 proc.).

Natomiast wśród kobiet, które planują ciążę, jedna czwarta zapowiada, że będzie unikać stresu (25 proc.), 15 proc. - zrezygnuje lub ograniczy wysiłek fizyczny, 13 proc. - ograniczy pracę lub z niej zrezygnuje, 9 proc. - wprowadzi umiarkowaną aktywność fizyczną, 8 proc.- będzie bardziej o siebie dbała, a 6 proc. - zamierza bardziej zdrowo się odżywiać.

bDJEAGjx

Kierownik kliniki położnictwa i ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie prof. Mirosław Wielgoś zwrócił uwagę na dość duży odsetek kobiet zapowiadających ograniczenie pracy w ciąży (13 proc.). "Nadal pokutują mity, że kobiety w ciąży powinny tylko leżeć i odpoczywać, tymczasem umiarkowana aktywność fizyczna jest bardzo wskazana" - podkreślił.

Rozbieżne okazały się także wyniki dotyczące aktywności fizycznej w wolnym czasie w ciąży. Spośród kobiet, planujących ciążę, 48 proc. deklarowało, że zamierza w wolnym czasie w ciąży uprawiać sport lub umiarkowaną aktywność fizyczną, natomiast wśród kobiet, które były lub są w ciąży, na taką formę spędzania wolnego czasu wskazało tylko 17 proc. badanych.

Z badania wynika, że w opinii kobiet negatywne emocje w czasie ciąży wynikają najczęściej z obawy, czy dziecko będzie zdrowe (24 proc.), czy kobieta wytrzyma ból w czasie porodu (12 proc.) oraz ze zmian hormonalnych (11 proc.).

Kobiety, które były lub są w ciąży, jako sposoby radzenia sobie ze złym samopoczuciem najczęściej podawały rozmowę z mężem lub partnerem (65 proc.), rozmowę z koleżanką lub przyjaciółką (40 proc.) oraz spacer lub umiarkowany wysiłek fizyczny (35 proc.).

bDJEAGjy

Badanie opinii "Polka w ciąży" objęte zostało patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Badanie zostało zrealizowane przy użyciu metodologii CATI (standaryzowany wywiad telefoniczny) na próbie 750 kobiet (próba ogólnopolska, kwotowa, kontrolowane parametry: wiek, klasa wielkości miejsca zamieszkania, region). Badana populacja to kobiety w wieku 20-55 lat, które były w ciąży lub są w ciąży, lub nie wykluczają ciąży w przyszłości. Wywiady zrealizowano w okresie 13 grudnia 2011 r. - 6 stycznia 2012 r. (PAP)

bpi/ bno/ gma/

bDJEAGjS
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)