Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TNS OBOP: niewielki odsetek Polaków działa w organizacjach

0
Podziel się:

Polacy nie są społeczeństwem zrzeszonym: tylko 9 proc. należy do jakichś
organizacji, jedynie 17 proc. w ostatnim roku włączało się do wspólnych działań na rzecz swojej
społeczności - wynika z sondażu TNS OBOP.

Polacy nie są społeczeństwem zrzeszonym: tylko 9 proc. należy do jakichś organizacji, jedynie 17 proc. w ostatnim roku włączało się do wspólnych działań na rzecz swojej społeczności - wynika z sondażu TNS OBOP.

Jak pokazują badania, nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim. Tylko 9 proc. badanych podało, że są "członkami jakichś organizacji, stowarzyszeń, partii, komitetów, rad, grup religijnych, związków lub kół". Trzy lata temu, w styczniu 2007 r. członkostwo w organizacjach zadeklarowało 10 proc. badanych.

Badanych zapytano też czy w ostatnim roku włączali się do wspólnych działań lub sami podejmowali jakieś działania na rzecz swojej społeczności, osiedla, wsi, gminy, swego najbliższego otoczenia, miejscowych instytucji, parafii, szkoły, sąsiadów, innych ludzi. Twierdząco odpowiedziało 17 proc. badanych, dwa razy więcej niż zadeklarowało przynależność do jakichś organizacji. Z tego wynika, że Polacy są zdecydowanie bardziej uspołecznieni niż zrzeszeni, ale i tak poziom ich uspołecznienia jest bardzo skromny - ocenia TNS OBOP. Zdecydowana większość Polaków nie angażuje się w cokolwiek, co by nie dotyczyło ich samych, czy ich rodzin.

Miejscem działań na rzecz ogółu lub innych ludzi jest najbliższe sąsiedztwo, parafia, przedszkole lub szkoła dziecka, a pomoc sąsiadom i działalność dobroczynna są wyróżniającymi się rodzajami takich działań.

Działania takie podejmowało 70 proc. osób należących do jakichś organizacji i tylko 11 proc. spośród tych, którzy nie są zrzeszeni.

Według autorów badań, można powiedzieć, że połowa ludzi robiących coś dla ogółu lub dla innych, robi to bez udziału w formalnych organizacjach, nie są im do tego potrzebne na elementarnym szczeblu życia zbiorowego, w sąsiedztwie czy parafii. Ci jednak, co do organizacji należą, częściej podejmują się działań obywatelskich. Słabe społeczeństwo obywatelskie w Polsce obywa się w dużej mierze bez formalnych organizacji, ale organizacje pomogłyby mu się umocnić - zaznacza TNS OBOP.

Sondaż zrealizowano w dniach 4-7 lutego na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1003 Polaków powyżej 15 roku życia.(PAP)

akw/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)