Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TNS OBOP: w wyborach do PE 48 proc. dla PO; 25 proc. dla PiS

0
Podziel się:

Na początku maja 48 proc. wyborców
deklarujących udział w wyborach do PE wyrażało chęć głosowania na
kandydatów PO; 25 proc. planowało poprzeć reprezentantów PiS -
wynika z sondażu TNS OBOP przekazanego w piątek PAP.

Na początku maja 48 proc. wyborców deklarujących udział w wyborach do PE wyrażało chęć głosowania na kandydatów PO; 25 proc. planowało poprzeć reprezentantów PiS - wynika z sondażu TNS OBOP przekazanego w piątek PAP.

Na koalicję SLD-UP chciało głosować 8 proc. badanych; na PSL - 5 proc. Próg wyborczy przekroczyłaby też koalicja Porozumienie dla Przyszłości - Centrolewica (PD+SdPl+Zieloni2004) z 5 proc. poparciem.

Grupa osób zamierzających poprzeć PO w wyborach do PE zmniejszyła się od kwietnia o 6 punktów proc. Natomiast poparcie dla kandydatów PiS wyraziło o 4 punkty proc. więcej respondentów niż miesiąc temu.

O 1 punkt proc. więcej ankietowanych niż w kwietniu zamierza zagłosować na kandydatów koalicji SLD-UP; o tyle samo zmniejszyła się grupa planująca poprzeć kandydatów PSL. Natomiast o 3 punkty proc. więcej respondentów wyraziło w maju chęć poparcia kandydatów Centrolewicy.

Poniżej 5 proc. progu wyborczego w majowym sondażu znalazły się: Samoobrona - 3 proc. (wzrost poparcia o 3 punkty proc. w stosunku do kwietnia) i Libertas - 2 proc. (wzrost o 2 punkty proc.)

1-procentowe poparcie otrzymały komitety wyborcze: Prawicy Rzeczypospolitej i Unii Polityki Realnej (notowania bez mian w stosunku do poprzedniego miesiąca). Nikt nie oddał głosów na komitet Polskiej Partii Pracy (w kwietniu poparcie wynosiło 1 proc.).

26 proc. osób, które zamierzają wziąć udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, nie wiedziało jeszcze, na który komitet wyborczy oddadzą swój głos (grupa ta zmniejszyła się o 2 punkty proc. w stosunku do sondażu z poprzedniego miesiąca).

Frekwencja - prognozowana na podstawie odsetka zdecydowanych deklaracji udziału w wyborach - wyniosła 20 proc. Oznacza to znaczące zmniejszenie się grupy zdecydowanych na wzięcie udziału w głosowaniu - w kwietniu zdecydowany udział w wyborach deklarowało 33 proc. badanych.

"Raczej tak" będzie głosować 24 proc., "raczej nie będzie" głosować 15 proc., "zdecydowanie nie" - 26 proc. Nie widziało jeszcze, czy będzie głosować 15 proc. ankietowanych.

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 7-10 maja na 964-osobowej reprezentatywnej próbie osób od 18 roku życia. Maksymalny błąd statystyczny przy takiej próbie wynosi +/- 3,1 proc.

Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 316 osób (maksymalny błąd statystyczny wynosi w takim przypadku +/- 5,2 proc.) deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach, z wyłączeniem z podstawy procentowania osób niezdecydowanych jak głosować.

Informacja o liczbie osób niezdecydowanych jak głosować dotyczy odsetka spośród ogółu 427 osób (maksymalny błąd statystyczny dla takiej wielkości wynosi +/- 4,4 proc.) deklarujących uprzednio "zdecydowanie" lub "raczej" gotowość uczestniczenia w wyborach. (PAP)

mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)