Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TNS Polska: 65 proc. Polaków uważa się za sentymentalnych

0
Podziel się:

Za sentymentalnych uważa się 65 procent badanych Polaków - wynika z sondażu
zespołu badań społecznych OBOP w TNS Polska. Kobiety oceniają się w ten sposób znacznie częściej
niż mężczyźni, a osoby starsze częściej niż młodsze.

Za sentymentalnych uważa się 65 procent badanych Polaków - wynika z sondażu zespołu badań społecznych OBOP w TNS Polska. Kobiety oceniają się w ten sposób znacznie częściej niż mężczyźni, a osoby starsze częściej niż młodsze.

Badanym zadano pytanie o to, dokąd by się wybrali, gdyby możliwe były podróże w czasie. Okazuje się, że zdania na ten temat są podzielone - najwięcej osób, tj. 36 procent, chciałoby przenieść się do przeszłości, 27 proc. wybrałoby się do przyszłości; tyle samo w ogóle nie chce podróżować w czasie. Co dziesiąty respondent (10 proc.) nie potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie.

Wraz z wiekiem rośnie udział osób, które wybrałyby się w podróż do przeszłości - o ile wśród dwudziestolatków takich osób jest 25 proc., to wśród osób 60-letnich i starszych odsetek ten jest dwukrotnie wyższy i wynosi 50 proc. Częściej w podróż do przeszłości wybrałyby się osoby, które gorzej oceniają swoją sytuację materialną, ale też te, które uważają się za osoby sentymentalne.

Za osoby sentymentalne uważa się większość Polaków (65 proc.). Taką deklarację znacznie częściej składają kobiety 75 proc. niż mężczyźni 55 proc. Wraz z wiekiem rośnie też odsetek "sentymentalnych" - od 45 proc. wśród nastolatków do ponad 70 proc. wśród osób 40-letnich i starszych.

W odniesieniu do konkretnych przykładów z nostalgią o przeszłości myśli jeszcze więcej osób. Około trzy czwarte ankietowanych deklaruje, że wiele rzeczy kiedyś smakowało lepiej (78 proc.); chętnie pojechałoby w miejsca, w których byli w dzieciństwie, a których dawno nie odwiedzali (77 proc.); lubi rozmawiać z rodziną lub z przyjaciółmi o przeszłości tj. o tym, jak było kiedyś (75 proc.).

Mniej osób, ale wciąż większość (57 proc.), nie lubi wyrzucać starych rzeczy, nawet jeśli nie są im już potrzebne.

Badanie przeprowadzono w dniach 2-7 sierpnia 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. (PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)