Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TNS Polska dla PAP: 45 proc. Polaków przeciw wcześniejszym wyborom; 33 - za

0
Podziel się:

45 proc. Polaków jest przeciw wcześniejszym wyborom parlamentarnym, a 33
proc. za - wynika z czerwcowego sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla Polskiej Agencji Prasowej.
Badanie pokazuje też, że 42 proc. ankietowanych nie potrafi określić swoich poglądów politycznych.

45 proc. Polaków jest przeciw wcześniejszym wyborom parlamentarnym, a 33 proc. za - wynika z czerwcowego sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla Polskiej Agencji Prasowej. Badanie pokazuje też, że 42 proc. ankietowanych nie potrafi określić swoich poglądów politycznych.

TNS Polska zwraca uwagę w komentarzu do badania, że jest więcej przeciwników niż zwolenników wcześniejszych wyborów parlamentarnych, mimo że - jak wynika z innych czerwcowych sondaży - nastroje społeczne pogarszają się, podobnie jak notowania rządu i premiera.

Według autorów badania warto zwrócić uwagę, że wśród elektoratu PO i PSL odpowiednio: 69 proc. i 70 proc. jest przeciw wcześniejszym wyborom ("za" jest odpowiednio: 20 proc. i 26 proc.). Z kolei wśród elektoratu PiS 63 proc. chce przedterminowych wyborów (przeciwko jest 29 proc.).

Sondaż pokazuje, że nieco ponad jedna piąta badanych (22 proc.) nie potrafi jednoznacznie się opowiedzieć za lub przeciw przedterminowym wyborom.

Autorzy badania poprosili ankietowanych także o określenie swoich poglądów politycznych. Ponad dwie piąte badanych nie potrafi sprecyzować swoich poglądów (42 proc.). Wśród pozostałych osób najczęściej deklarowane są poglądy prawicowe (17 proc.), liberalne (12 proc.) i centrowo-prawicowe (10 proc.).

Najmniej osób identyfikowało swoje przekonania ze skrajną lewicą (mniej niż co setny) - z jednej strony i narodową prawicą - z drugiej (dwóch na stu badanych). Częściej mówiono o poglądach konserwatywnych (4 proc.), centrowo-lewicowych (5 proc.) oraz lewicowych (8 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 7-12 czerwca 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. (PAP)

eaw/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)