Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TNS Polska: PiS - 30 proc., PO - 25 proc.

0
Podziel się

We wrześniu zamiar głosowania na PiS zadeklarowało 30 proc. ankietowanych,
którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych; na PO zagłosowałoby 25 proc. -
wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też partie: SLD - 8 proc. oraz PSL i RP - po 5 proc.

bEqHCjTp

We wrześniu zamiar głosowania na PiS zadeklarowało 30 proc. ankietowanych, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych; na PO zagłosowałoby 25 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też partie: SLD - 8 proc. oraz PSL i RP - po 5 proc.

Wśród pozostałych partii, o które pytano w badaniu, Solidarna Polska uzyskała 4 proc., Nowa Prawica 3 proc., a PJN - 2 proc. Ponadto wśród badanych, którzy wyrazili zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych, 18 proc. nie było zdecydowanych, której partii przekazać swoje poparcie.

TNS Polska zwraca uwagę, że gdyby - tak jak to się robi w przypadku obliczania wyników faktycznych wyborów - za podstawę procentowania przyjąć głosy oddane na poszczególne podmioty polityczne (z wyłączeniem niezdecydowanych, jak głosować), to 5-procentowy próg wyborczy osiągnęłaby też Solidarna Polska. W omawianym badaniu wyniki były jednak analizowane z uwzględnieniem osób niezdecydowanych, na jaką partię oddać głos. Jak przypomina TNS Polska, z identyczną sytuacją mieliśmy do czynienia przed miesiącem.

bEqHCjTr

Zamiar wzięcia udziału w głosowaniu zadeklarowało 53 proc. badanych, przy czym zdecydowaną chęć uczestnictwa w wyborach wyraziło 18 proc. badanych, a 35 proc. zadeklarowało, że raczej wzięłoby w nich udział.

Gotowości do udziału w wyboru nie zgłasza natomiast 38 proc. badanych, z czego 16 proc. raczej nie wzięłoby udziału w głosowaniu, a 22 proc. na pewno nie.

9 proc. badanych nie było pewnych swojego udziału w wyborach. W porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca o trzy punkty procentowe zmniejszył się odsetek respondentów zdecydowanie potwierdzających zamiar głosowania, a w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch miesięcy - o dziewięć punktów procentowych.

Biorąc pod uwagę wiek badanych, na PiS najchętniej chce głosować 45 proc. osób w wieku 65 lat i więcej; PO ma największe poparcie - 30 proc. - w grupie wiekowej 35-44 lata. Jeśli chodzi o poziom wykształcenia ankietowanych, to PiS największe poparcie ma w grupie osób z wykształceniem podstawowym (41 proc.) oraz zasadniczym zawodowym (34 proc.); PO cieszy się największym poparciem wśród osób z wykształceniem średnim i pomaturalnym - 30 proc.

bEqHCjTx

Emeryci i renciści w większości popierają PiS - 40 proc.; na PO chce głosować 21 proc. spośród nich. Platforma ma stosunkowo wysokie poparcie wśród prywatnych przedsiębiorców (50 proc.) oraz w grupie zawodowej kierowników i specjalistów (34 proc.). PiS może z kolei liczyć na poparcie 36 proc. osób prowadzących gospodarstwa domowe. Rolnicy popierają w większości także PiS (27 proc.) oraz PSL (20 proc.); na PO chce głosować 13 proc. tej grupy społecznej.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 7-11 września 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 962 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Podstawą określenia preferencji partyjnych była grupa 509 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach. (PAP)

agy/ mag/

bEqHCjTS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)