Notowania

wiadomości
27.04.2012 12:52

TNS Polska: ponad 70 proc. Polaków źle ocenia sytuację w kraju

Przekonanie, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, wyraża 71 proc. Polaków; przeciwnego zdania jest jedna piąta ankietowanych (20 proc.) - wynika z kwietniowego sondażu TNS Polska. W kryzysie znajduje się także - zdaniem dwóch trzecich badanych - polska gospodarka.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przekonanie, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, wyraża 71 proc. Polaków; przeciwnego zdania jest jedna piąta ankietowanych (20 proc.) - wynika z kwietniowego sondażu TNS Polska. W kryzysie znajduje się także - zdaniem dwóch trzecich badanych - polska gospodarka. *

Nastroje społeczne Polaków - jak zaznaczyło TNS Polska - nie zmieniły się znacząco w porównaniu z wynikami sondażu z marca. Niezmieniony pozostaje odsetek osób przekonanych o złej sytuacji w naszym kraju, o dwa punkty proc. (z 22 proc. do 20 proc.) zmalała natomiast grupa przekonanych o pozytywnej ewolucji spraw w kraju. Dziewięć proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania.

Podobne wskazania uzyskano w badaniu w odpowiedziach na pytanie o obecny stan polskiej gospodarki. Według 66 proc. respondentów gospodarka jest w kryzysie - 21 proc. pytanych oceniło, że kryzys jest głęboki. Opinię, że gospodarka rozwija się, wyraziło 27 proc. uczestniczących w badaniu, tylko jeden proc. ocenił ten rozwój jako dynamiczny.

W porównaniu z poprzednim miesiącem o dwa punkty proc. zmniejszył się odsetek Polaków będących zdania, że nasza gospodarka znajduje się w kryzysie, ale o tyle samo zmniejszył się też odsetek badanych będących zdania, że polska gospodarka się rozwija. Z trzech do siedmiu proc. wzrosła zaś liczba niezdecydowanych.

Badanie wykazało także różnice w ocenie sytuacji w kraju i stanu gospodarki ze względu na sympatie polityczne. Wśród sympatyków PO 57 proc. uważa, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, zaś 63 proc. ocenia, że gospodarka znajduje się w stanie rozwoju. Z kolei według 88 proc. zwolenników PiS sytuacja w kraju jest zła, 87 proc. uważa, że gospodarka jest w kryzysie. Oceny negatywne nad pozytywnymi przeważają również wśród wyborców PSL i SLD.

Optymistyczne oceny są też częstsze u lepiej wykształconych Polaków i mieszkańców dużych miast. Natomiast badani nie zanotowali znaczących różnic w wyrażanych ocenach między kobietami a mężczyznami.

Duża część ankietowanych (47 proc.) oceniła także, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia w kraju pogorszą się. Przeciwnego zdania było 16 proc. badanych, zaś 32 proc. uznało, że będzie "mniej więcej tak samo". W porównaniu z wynikami z marca liczba optymistów wzrosła o trzy punkty proc., zaś pesymistów spadła o pięć punktów proc.

Badanie przeprowadzono od 13 do 18 kwietnia na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat. (PAP)

mja/ itm/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz