Notowania

blair
04.09.2010 14:57

Tony Blair obrzucony butami i jajkami

Przed księgarnią Eason w Dublinie zebrali się przeciwnicy decyzji o udziale w wojnie w Iraku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Około 200 osób zebrało się przed księgarnią Eason w Dublinie, gdzie były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair podpisywał swoją najnowszą książkę, by zaprotestować przeciwko jego decyzji o zaangażowaniu się w wojnę z Irakiem. *

Blair przyjechał do Dublina w piątek wieczorem podpisywać swoją autobiografię _ A Journey _, w której bierze odpowiedzialność za udział w wojnie z 2003 roku, ale usprawiedliwia ją wskazując na ryzyko stwarzane przez Saddama Husajna. Jego wizycie towarzyszą zaostrzone środki bezpieczeństwa.

Na portalu Facebook powstała grupa ludzi apelująca do księgarń o przeniesienie autobiografii Tony Blaira z działu politycznego do sekcji kryminałów. Największa brytyjska sieć księgarń Waterstone twierdzi jednak, że książka sprzedaje się dobrze. Niewykluczone, że tajemnicą może być przystępna cena - od pierwszego dnia sprzedaży _ Podróż _przeceniono o 50 proc.
Uczestnicy protestu starli się z policją napierając na barierki ochronne. Policja zamknęła reprezentacyjną O'Connell Street, przy której mieści się księgarnia Eason, z obawy przed zajściami. Wcześniej funkcjonariusze w cywilu spisywali personalia niektórych uczestników protestu. Z powodu blokady ulic zawieszono miejską komunikację tramwajową.

Przez policyjny kordon wokół księgarni przepuszczano tylko osoby posiadające specjalne opaski na ramieniu. Przed jej otrzymaniem, musiały w specjalnym schowku zdeponować torby, portfele, portmonetki i telefony komórkowe.

Osoby zabiegające o to, by Tony Blair podpisał im egzemplarz książki nie zniechęcone protestami czekały od wczesnego rana. Zapowiedziano im jednak, że o osobistej dedykacji nie ma mowy. Na ulicy wprowadzono zakaz fotografowania. Niektóre okoliczne sklepy uznały, że lepiej się w ogóle nie otwierać i miały spuszczone rolety.

W chwili, gdy Blair wysiadał z samochodu w jego stronę poleciały buty i jaja, ale żaden z _ pocisków _ nie trafił go, ponieważ ochroniarze zasłonili Blaira parasolkami. - _ Hej, hej Tony. Ile dzieci udało ci się dziś zabić? _, _ Aresztować tego rzeźnika _, _ Ma krew na rękach _ - skandowano pod jego adresem.

ZOBACZ RELACJĘ TELEWIZJI ITN:

Tony Blair przyleciał do Dublina prywatnym odrzutowcem, udostępnionym mu przez wydawcę jego autobiografii firmę HarperCollins wchodzącą w skład światowego imperium medialnego Ruperta Murdocha. Wraz z nim przyleciało 16 ochroniarzy, których dniówka szacowana jest na ponad 19 tys. funtów. Tony Blair korzysta z całodobowej ochrony, ponieważ uważany jest za możliwy cel zamachu Al-Kaidy.

Nadzwyczajne środki ostrożności wprowadzono też wokół hotelu Shelbourne, gdzie Blair się zatrzymał. Na czas jego pobytu sprzed hotelu usunięto postój taksówek. Specjalna ekipa ochroniarska zlustrowała w Dublinie miejsca jego pobytu na kilka dni przed jego przyjazdem.

Czytaj w Money.pl

Tagi: blair, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz