Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Topolanek: Moja dymisja nie zagraża prezydencji Czech

0
Podziel się:

Premier Czech Mirek Topolanek uspokajał w Strasburgu europarlamentarzystów.

Topolanek: Moja dymisja nie zagraża prezydencji Czech
(PAP/EPA)

_ - Doszło do obstrukcji ze strony socjaldemokracji w Czechach. Nie martwcie się, dymisja rządu nie zagrozi przewodnictwu czeskiemu. Socjaliści nie wzięli pod uwagę, że ich działania nie tylko szkodzą czeskiemu przewodnictwu, ale też im samym _ - powiedział Topolanek w Strasburgu.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering zapewnili Topolanka o wsparciu i wykluczyli możliwość pozbawienia Republiki Czeskiej przewodnictwa z powodu obecnego kryzysu: - _ Przewodnictwo w UE trwa sześć miesięcy i ta zasada musi być respektowana. I Czechy będą je sprawować do końca czerwca. Każda inna propozycja byłaby złamaniem traktatu _ - powiedział Barroso na konferencji prasowej. Przypomniał, że w przeszłości były przypadki, kiedy dochodziło do dymisji rządu w kraju sprawującym przewodnictwo w UE. W latach 90. stało się tak w Danii, we Francji i we Włoszech_ . _

_ - Sytuacja jest trudna, ale przecież mamy rząd, nawet jeśli może zajmować się tylko bieżącymi sprawami. Rząd czeski ma pełne poparcie Parlamentu Europejskiego _ - powiedział Poettering.

Topolanek przyjechał do Strasburga, by wziąć udział w debacie poświęconej ostatniemu antykryzysowemu szczytowi UE. Na kilka dni przed szczytem G20 w Londynie 2 kwietnia, a także szczytem UE-USA w Pradze 5 kwietnia, ostro skrytykował _ protekcjonistyczne _ działania USA w zwalczaniu kryzysu gospodarczego. Ostrze krytyki wycelował zwłaszcza w ministra finansów (skarbu) Timothy Geithnera, który zaniepokoił go deklaracjami o potrzebie _ stałych działań _ interwencyjnych.

- _ Amerykański plan pobudzania gospodarki to droga do piekła _, powtarzanie błędów, popełnionych w czasie wielkiego kryzysu w latach 30. - powiedział Topolanek (w tłumaczeniu niemieckim i francuskim). Według czeskich źródeł rządowych, Topolanek nie użył słowa _ piekło _, ale _ ruina _.

Zdaniem Topolanka, Amerykanie będą potrzebowali do sfinansowania podejmowanych środków gotówki. _ Sprzedadzą w tym celu obligacje państwowe... Czy to jest rozwiązanie? _ - pytał Topolanek znany z liberalnych poglądów. Plan pobudzania gospodarki USA, zaaprobowany w lutym przez Kongres, ma wartość 787 mld dolarów pochodzących z budżetu państwa.

Sukcesem czeski polityk nazwał decyzję szczytu UE w ubiegłym tygodniu w Brukseli, _ by nie iść drogą USA _. Przywódcy państw unijnych zdecydowali, że mimo apeli USA nie zwiększą na razie wydatków na pobudzanie gospodarki ponad już zapowiedziane przez kraje członkowskie 400 mld euro.

_ - Dziś najważniejszy jest pakt stabilizacji i wzrostu. Najgorszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie nowych programów pobudzania gospodarki, zanim zobaczymy efekty tych już podjętych _ - powiedział Topolanek. _ Potem zobaczymy, czy wyasygnowane już 400 mld euro to wystarczająca kwota, czy trzeba będzie uruchomić drugi program _ - dodał.

Czeska Izba Poselska uchwaliła we wtorek wotum nieufności wobec centroprawicowego rządu premiera Topolanka. On sam natychmiast zapowiedział, że poda się do dymisji po powrocie ze Strasburga. Ale - jak dał do zrozumienia w środę Poettering - nie jest wykluczone, że Topolanek zachowa funkcję premiera do połowy roku, by dokończyć przewodnictwo w UE.

Wystąpienie Topolanka, a zwłaszcza część dotyczącą amerykańskiego planu pobudzania gospodarki, ostro skrytykował szef frakcji socjalistów w PE Martin Schulz. _ Pan reprezentuje samego siebie, a nie Radę Europejską mówiąc, że to droga do piekła. Teraz rozumiem, dlaczego zapowiadano, że jest pan człowiekiem trudnym do komunikacji _ - dodał Schulz.

Wytknął mu też, że za odwołaniem rządu głosowali nie tylko czescy socjaliści, ale też dwaj deputowani kierowanej przez Topolanka Obywatelskiej Partii Demokratycznej ODS: - _ Nie będę panu odpowiadał. Odpowiedzi udzielił już panu raz premier (Włoch) Silvio Berlusconi _ - powiedział Topolanek. Uczynił aluzję do słynnej wymiany zdań między Schulzem a Berlusconim podczas sesji w PE w 2003 za włoskiego przewodnictwa w UE. Premier Włoch zaproponował Schulzowi rolę kapo we włoskim serialu.

Topolanka chwalił natomiast wiceprzewodniczący PE Adam Bielan z PiS. Zapewnił, że choć _ wielu polityków powątpiewało, czy niewielki kraj może udźwignąć ciężar prezydencji _ Topolanek udowodnił, że to możliwe. _ W tym trudnym momencie dla Pana, życzę Panu rozwiązania kłopotów i by to Pan przygotował następny szczyt UE _ - powiedział Bielan.

_ - Głównymi oskarżycielami prezydencji czeskiej są socjaliści europejscy, na czele z Martinem Schulzem. A to właśnie opozycyjna partia socjaldemokratów w Czechach (członek kierowanej przez Schulza grupy Socjalistów w PE) faktycznie doprowadziła do osłabienia UE. Mam nadzieję, że mniejszościowy rząd Topolanka zdoła dokończyć przewodnictwo UE _ - oświadczył z kolei Jacek Saryusz-Wolski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)