Notowania

topolanek
02.04.2009 11:30

Topolanek ostrzega: Nowy mur może zacząć dzielić Europę

Ustępujący premier Czech obawia się o przyszłość UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ustępujący premier Czech Mirek Topolanek ostrzegł, że w związku z kryzysem Europę znów może podzielić nowy mur - _ wzajemnego braku zrozumienia, podejrzeń, nieufności _.

- _ A zwycięzcami nie będą ani Zachód, ani Wschód, lecz tylko nacjonalizmy, ksenofobia, nieufność wobec demokracji i ideałów Europy _ - powiedział Topolanek w wywiadzie dla włoskiego dziennika _ La Repubblica _.

Na pytanie, czy upadek jego rządu i kryzys polityczny w Pradze nie będzie stanowić problemu dla Unii Europejskiej, której Czechy przewodzą w tym półroczu, czeski premier odpowiedział: _ Uważam za zabawne, że takie pytanie stawia włoski dziennikarz - to u was często rządy pracowały najwyżej jedną porę roku i w UE nigdy to nie spowodowało problemów _.

Jako _ wielkie kłamstwo _ Topolanek ocenił obawy, że wschód Europy może stać się _ nowym ogniskiem braku stabilizacji międzynarodowego kryzysu gospodarczego _. Przypomniał, że _ epicentrum międzynarodowego kryzysu są USA _.

_ - Dostrzegam próby przeniesienia efektów kryzysu gdzie indziej, poza jego korzenie. Uprzedzenie wobec Wschodu jest całkowicie błędne _ - oświadczył ustępujący premier Czech.

Jego zdaniem _ kryzys osłabił europejski entuzjazm . - Ksenofobia, nacjonalizm, problemy społeczne rosną _- zauważył Topolanek. _ Jeśli gospodarka USA nie ruszy z miejsca, nie będzie wyjścia z kryzysu _ - ostrzegł.

Tagi: topolanek, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz