Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Centrum Dialogu rozpoczęło działalność

0
Podziel się:

Centrum Dialogu im. bł. Jana Pawła II, które będzie miejscem debaty
religijnej, międzykulturowej i społecznej oraz studiów, otwarto i poświęcono w sobotę w Toruniu.

Centrum Dialogu im. bł. Jana Pawła II, które będzie miejscem debaty religijnej, międzykulturowej i społecznej oraz studiów, otwarto i poświęcono w sobotę w Toruniu.

Idea ośrodka nawiązuje do tradycji dialogu religijnego w Toruniu, zapoczątkowanego w 1645 r. przez Colloquium Charitativum (Braterska Rozmowa), debatę katolików, luteranów i kalwinów. W czasie spotkania podjęto wysiłek przywrócenia jedności między Kościołami, chociaż cel nie został osiągnięty.

W czasie inauguracji działalności Centrum Dialogu ordynariusz toruński bp Andrzej Suski podkreślił, że Toruń ma duże tradycje w prowadzeniu dialogu religijnego i społecznego. "Toruń był i nadal chce być miastem dialogu i temu ma służyć Centrum" - powiedział.

Podczas uroczystości katolicki arcybiskup metropolita białostocki Edward Ozorowski i prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz wygłosili wykłady poświęcone relacjom Kościołów prawosławnego i katolickiego w Polsce, a także problemom pojednania Polaków i Rosjan.

Abp Ozorowski powiedział, że "problem pojednania Polaków z Rosjanami jest podobny do warkocza splecionego z czterech pasm: religijnego, narodowego, politycznego i kulturowego. Trudność polega na tym, że te pasma są splecione. Gdyby były oddzielone od siebie to byłoby łatwiej".

Okazały budynek Centrum Dialogu stanął w sąsiedztwie Wyższego Seminarium Duchownego im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Znajdują się w nim aula, sale konferencyjne i biblioteka zaplanowana na 180 tysięcy woluminów, której trzon obecnie stanowi Biblioteka Diecezjalna licząca ponad 90 tysięcy woluminów. W budynku usytuowane są też pomieszczenia mieszkalne dla prelegentów.

Planuje się, że w Centrum odbywać będą się m.in. coroczne Colloquia Torunensia, zapoczątkowane po obchodach 350. rocznicy Colloquium Charitativum w 1995 r. Poświęcone są dialogowi religijnemu, kulturowemu i społecznemu, a ich organizatorami są kuria diecezjalna, toruński magistrat, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Z Centrum będą też korzystać studenci Wydziału Teologicznego i Wyższego Seminarium Duchownego.

Projekt architektoniczny Centrum Dialogu przygotował Andrzej Ryczek, projektant m.in. wznoszonej od niedawna świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II w Toruniu, której inicjatorem powstania jest o. Tadeusz Rydzyk.

Inwestycja kosztowała 17,8 mln zł, z czego 12,2 mln zł sfinansowano z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. (PAP)

rau/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)