Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Debata konserwatorów o rewaloryzacji katedry świętych Janów

0
Podziel się:

Konserwatorzy z całego kraju debatować będą w piątek na temat efektów
dotychczasowej rewaloryzacyjnych i planowanych działań w toruńskiej katedrze pw. świętych Janów. W
najbliższych latach jedną z największych świątyń gotyckich w Polsce czeka dalsza renowacja.

Konserwatorzy z całego kraju debatować będą w piątek na temat efektów dotychczasowej rewaloryzacyjnych i planowanych działań w toruńskiej katedrze pw. świętych Janów. W najbliższych latach jedną z największych świątyń gotyckich w Polsce czeka dalsza renowacja.

Najstarszy toruński kościół i realizowane w nim prace konserwatorskie będą tematem konferencji zatytułowanej "W trosce o toruńską katedrę". Okazją do zwołania sesji jest jubileusz 25-lecia sakry biskupiej ks. Andrzeja Suskiego, ordynariusza toruńskiego oraz 19. rocznica powstania diecezji toruńskiej.

Referaty zaplanowane w pierwszej części konferencji zebrano pod wspólnym tytułem "Wartość dawności i wyzwania konserwatorskie katedry toruńskiej", a część druga dotyczyć będzie roli katedry w unijnym projekcie "Toruńska Starówka", którego koordynatorem jest samorząd Torunia. Uczestnicy zobaczą także, w wieży katedry św. św. Janów film o katedrze, zrealizowany w technologii 3D.

"Gotyk w 3D to odpowiedź na wyzwania naszych czasów, w których internet staje się głównym narzędziem edukacji i promocji turystycznej. Zrealizowana po raz pierwszy w historii trójwymiarowa rekonstrukcja kościoła pozwala nam lepiej zrozumieć dzieje świątyni, a zastosowane efektowne animacje wnoszą do prezentacji katedry nową jakość poznawczą, którą z pewnością docenią zarówno mieszkańcy Torunia, jak i odwiedzający miasto turyści" - podkreślił ks. prałat Marek Rumiński, kustosz i proboszcz toruńskiej katedry, inicjator prezentacji katedry w technologii 3D.

Toruńska katedra św.św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty jest najstarszą świątynią gotycką na ziemi chełmińskiej, której początki związane są z momentem nadania Toruniowi praw miejskich w 1233 r. Budowę kościoła farnego rozpoczęto zaraz po translokacji miasta na dzisiejsze miejsce, w latach 1233-1236.

W ciągu XIV i XV w. świątynia osiągnęła, po rozbudowie, długość ponad 56 m, a wysokość wnętrza ponad 27 m. Na 52-metrowej wieży, postawionej na początku XV w. zawieszono potężny dzwon o wadze ponad 7 ton, który odlany został w Toruniu w 1500 r. Dzwon nosi nazwę "Tuba Dei" czyli "Trąba Boża", zaliczany jest on do największych dzwonów w Polsce - ma średnicę 2,17 m.

W okresie luterańskim kościół służył innowiercom, którzy pobielili wnętrze świątyni, zakrywając malowidła ścienne. Wystrój wnętrza pochodzi głównie z okresu barokowego. W kościele zachowała się chrzcielnica gotycka z XIII w., przy której został ochrzczony Mikołaj Kopernik.

31 maja 1992 r. w katedrze bp. Suski oficjalnie objął władzę nad nowo utworzoną diecezją toruńską. Wcześniej był pomocnikiem ordynariusza diecezji płockiej, święcenia biskupie przyjął 4 października 1986 r. Pod koniec 2009 r. toruńscy radni przyznali mu tytuł honorowego obywatela miasta. (PAP)

olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)