Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Toruń: Festiwal Debiutantów na zmianę z Festiwalem Kontakt

0
Podziel się

Teatralny Festiwal Kontakt w Toruniu będzie odbywał się co dwa lata. Impreza
zyska dzięki temu więcej funduszy na organizację, a lukę wypełni nowy Festiwal Debiutantów -
Pierwszy Kontakt.

bEgSNmbV

Teatralny Festiwal Kontakt w Toruniu będzie odbywał się co dwa lata. Impreza zyska dzięki temu więcej funduszy na organizację, a lukę wypełni nowy Festiwal Debiutantów - Pierwszy Kontakt.

Organizowany od 1991 roku Festiwal Kontakt stara się utrzymywać wysoki poziom, ale z przyczyn finansowych jest to coraz trudniejsze. Od kilku lat budżet imprezy utrzymuje się na poziomie około 1,5 mln zł, co czyni przedsięwzięcie jednym z najtańszych tego typu w kraju i organizowanym - jak to podkreślają organizatorzy - "w dramatycznych warunkach".

"W Polsce jest ok. 400 festiwali, w tym kilka międzynarodowych, które stale się rozwijają. Staramy się utrzymywać na najwyższej półce, ale jest to coraz trudniejsze: nie ma nowej sceny w Toruniu, wiele lokali, w których odbywają się spektakle +Kontaktu+, zdekapitalizowało się" - podkreśliła Jadwiga Oleradzka, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, organizatora festiwalu.

bEgSNmbX

Zmiana cyklu Kontaktu na dwuletni pozwoli na zgromadzenie większych funduszy: samorząd wojewódzki zadeklarował, że przekaże na kolejne edycje nie mniej niż 1,5 mln zł, a miasto chce dokładać do tego około 0,5 mln zł.

Jak szacują organizatorzy, wraz z dotacją ministerialną budżet imprezy wyniesie 2,5-2,7 mln zł. Dzięki temu znów można będzie zapraszać droższe spektakle, a najpopularniejsze inscenizacje pokazywać kilkakrotnie.

Pierwsza edycja Kontaktu w nowej formule zaplanowana jest na 2012 rok. Tymczasem w 2011 roku w tradycyjnym terminie imprezy - maju - odbędzie się po raz pierwszy nowe przedsięwzięcie toruńskiej sceny - Festiwal Debiutantów Pierwszy Kontakt.

"To nowy festiwal teatralny o ogólnopolskim i konkursowym charakterze - pierwsze w Polsce spotkanie teatralnych debiutantów - reżyserów i aktorów. Słowo debiut rozumiemy dosłownie: jako pierwszą realizację sceniczną i pierwszą rolę w zawodowym teatrze w spektaklach z lat 2009-2010" - poinformowała Iwona Kempa, dyrektor artystyczny toruńskiej sceny.

bEgSNmcd

Trzyosobowe jury wybierze spośród konkursowych spektakli najlepszego aktora i najlepszego reżysera. Teatr Horzycy najlepszego inscenizatora zaprosi do pracy nad przedstawieniem na swojej scenie.

Podobnie jak w przypadku Kontaktu, spektakle pokazywane będą w różnych miejscach Torunia, często nie kojarzących się na co dzień z teatrem. Festiwalowi towarzyszyć też będą koncerty, wystawy, spotkania i akcje artystyczne. (PAP)

olz/ hes/

bEgSNmcy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)