Notowania

wiadomości
27.04.2012 11:37

Toruń: Lucjan Broniewicz patronem skweru przed UMK

Lucjan Broniewicz, twórca i dyrektor Planetarium w Toruniu został patronem skweru przed Colegium Minus UMK w centrum Torunia. Lubiany w Toruniu popularyzator astronomii zmarł rok temu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Lucjan Broniewicz, twórca i dyrektor Planetarium w Toruniu został patronem skweru przed Colegium Minus UMK w centrum Torunia. Lubiany w Toruniu popularyzator astronomii zmarł rok temu.

"Skwer Lucjana Broniewicza obejmuje obszar przed Collegium Minus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Teren ten wyznaczają: aleja Jana Pawła II, ulice Wały gen. Sikorskiego i Fosa Staromiejska oraz plac Rapackiego" - poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Lucjan Broniewicz urodził się i spędził dzieciństwo na Pałukach. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, na Wydziale Historycznym. Od 1987 roku pracował naukowo w Instytucie Nauk Społecznych UMK oraz Zakładzie Historii Oświaty i Wychowania.

1 lipca 1993 roku powołany został przez Zarząd Fundacji Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika na stanowisko dyrektora zarządzającego Planetarium, którą to funkcję pełnił do nagłej śmierci w wieku 50 lat, 7 maja 2011 roku.

Był twórcą koncepcji działania tej instytucji. Z jego inicjatywy, w czerwcu 2005 roku, w budynku Planetarium została uruchomiona pierwsza wystawa interaktywna "Orbitarium", a w kwietniu 2012 roku - kolejny moduł "Geodium".

Od momentu powstania do końca 2011 roku Planetarium odwiedziło ponad 2,8 mln. osób. Stało się ono jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych grodu Kopernika i jednym z najchętniej odwiedzanych planetariów w Europie.

"Ten sukces zawdzięczamy przede wszystkim Kopernikowi. Obok gotyku i pierników to najważniejsza marka Torunia. Rzesze turystów odwiedzających jego miasto poszukują związków z astronomią i kosmosem, a nasze Planetarium idealnie trafia w te oczekiwania" - podkreślał Lucjan Broniewicz.

Broniewicz aktywnie uczestniczył w życiu społecznym miasta, był szefem Rady Prezydenckiej w Toruniu, członkiem Rady Programowej Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Rady Programowej portalu Nicolaus Copernicus Thorunensis oraz twórcą i prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej. (PAP)

olz/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz